BAŞARININ SIRRI DİSİPLİNLİ ALTYAPI

Aktif .

Göztepe Futbol Altyapı Sportif Koordinatörü Aktuğ Sönmez ile sarı kırmızılı takımın yükselen altyapı grafiğini ve başarılarını İlkses Gazetesinden Emircan IŞILDAK'a konuştu.
EMİRCAN IŞILDAK – ÖZEL HABER
 
Son yıllarda altyapıdan yetiştirdiği oyuncularla dikkat çeken, kadrosunda bulundurduğu birçok futbolcuyu değişik yaş kategorilerinde milli takımlar bünyesine yollayan Göztepe’de altyapının bu başarısını, Futbol Altyapı Sportif Koordinatörü Aktuğ Sönmez değerlendirdi.
 
Uzun süredir sarı kırmızılı ekipte görev yapan, Türkiye Futbol Federasyonunda da önemli projelere imza atan Sönmez, başarının sırrını disiplinli, düzenli ve profesyonel çalışmaya bağladı. Türk futbolunun altyapıda yaşadığı sosyolojik sorunlara değinen Sönmez, ailelere çocuklarını spora yönlendirmeleri konusunda tavsiyede bulundu.
 
DENEYİMLİ BİR İSİM; AKTUĞ SÖNMEZ
 
Sönmez söyleşiye kendisiyle ilgili bilgi vererek başladı. Uzun yıllar sarı kırmızılı camiada çalışan, Türkiye Futbol Federasyonu’nda da önemli projeleri üstlenen Sönmez, “Göztepe’de futbol altyapı sportif koordinatörlük görevini yürütüyorum. Ayrıca takımdaki scout ekibiyle de ilgileniyorum. Futbol altyapısı ve okullarının koordinatörlüğünü yürütüyorum. Kulüpte daha önce 2007 yılında da futbol antrenörü olarak çalışıyordum. Hemen hemen tüm yaş gruplarında görev aldım. Hatta şu anda A Takımda bulunan Salim ve Göktuğ gibi oyuncular benim altyapıdan öğrencilerimdi. Daha sonra 2010 yılında Türkiye Futbol Federasyonunda göreve başladım. Futbol gelişim direktörlüğünde görev yaptım. Ersun Yanal hoca ile çalıştım. Futbol Eğitim Merkezi, Futbol Köyleri, Bölge Karmaları gibi projelerde yer aldım. Tolunay Kafkas ile birlikte görev yaptık. Son olarak da Fatih Terim ile yer aldım. 2015 Temmuz ayında tekrar Göztepe’de göreve başladım” dedi.
 
“NE KADAR ÇOCUĞA ULAŞIRSAK O KADAR FAYDALI”
 
“Bu işler uzun soluklu işler. Geçmişe dönük yaklaşık 7 yıldır çalışan hocalarımızın bugünkü başarılarda payları var. Biz sadece devamlılığı sağlamaya çalışıyoruz. Başkanımız Mehmet Sepil’in de dediği gibi daha sistemli ve düzenli şekilde altyapı faaliyetini yürüterek başarılı olmaya çalışıyoruz” diyerek sarı kırmızılı kulüpteki altyapı organizasyonlarını anlatan Sönmez, “Futbol okulundan başlayan bir macera var. Geçtiğimiz günlerde 15. futbol okulumuzu açtık. Hem okullarımızın bulunduğu yerlere, semtlere Göztepeliliği aşılarken, bir yandan da ulaşabildiğimiz kadar çocuğa ulaşıyoruz. Ne kadar çok çocuğa ulaşırsak, o kadar yetenekli isimleri bulma amacımıza yetişiyoruz. Oyuncu havuzumuzu genişletiyoruz. Futbol okullarının bir üstü olan ‘Grassroots’ yani 13 yaş altı yetenekli çocukların toplandığı gruplar oluşturmaya başladık. Bu gruplarda erken yaşlarda çocuklara alması gereken eğitimleri vermeye başlıyoruz. Aynı zamanda da kulübümüzü anlatıp, Göztepe ruhunu aşılıyoruz. Onları maçlarda top toplayıcı yapıyoruz. Çocukların önlerinde güzel örnekler de var. Salim, Göktuğ, Fatih gibi isimler bizim altyapımızdan çıkan isimler” ifadelerini kullandı.
 
 
GRASSROOTS İLE HER HAFTA BİR OKUL
 
Sönmez, dünya üzerinde yürütülen ve küçük yaştaki yetenekli çocukların futbola kazandırılmasını amaçlayan “Grassroots” isimli projeden de söz etti. Proje kapsamında okullarda çocuklarla buluştuklarını söyleyen Sönmez, “Grassroots ekibimiz bütün okulları geziyor. Her hafta bir okula gidiyoruz. Bilindiği üzere sokak futbolu artık günümüzde kayboluyor. Çocuklar oynayacak boş arsa bulamıyor, sokaklar çok güvenli olmayabiliyor. Biz de sokak futbolunun havasıyla bir takım etkinlikler yapıyoruz. Çocukları izliyoruz. İçlerinden biraz daha yetenekli olanı, önde olanı elit gruplarımıza alıp eğitiyoruz. Futbol okullarımız ücretli olduğu için buna gelemeyecek olanları da biz oynatmaya çalışıyoruz. Güzel sonuçlar da alıyoruz. Geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.
 
OYUNCULAR MİLLİ TAKİPTE
 
Küçük yaş gruplarındaki başarılı tablonun altını çizen Sönmez, “Federasyonun 14 yaşından itibaren deplasmanlı liglere izin verdiği sistemde 14 yaş ve üstü birçok gruplarda Coca-Cola Gelişim Liglerinde üst sıralarda yer alıyoruz. Ayrıca U21 liginde 96 doğumlular boy gösteriyor. Bizde 97-98 ve 2000 doğumlu gençlerimiz de oynuyor. Yani mevcut U21 takımımız daha 3-4 sene bu ligde mücadele edebilecek. Biz de bu takımda seçici davranmak zorunda kalıyoruz. Potansiyeli gördüğümüz isimleri takımımızda tutmaya çalışıyoruz. Oyuncularımız küçük yaşlarda milli takımların da dikkatini çekiyor” dedi.
 
 
GÖZ-GÖZ BİRÇOK TAKIMIN ÖNÜNDE
 
Altyapıdan çıkan oyuncu sayısında Türkiye’den ve birçok Avrupa kulübünden daha üst sırada olduklarını vurgulayan Sönmez, “Geniş kadrolar içerisinde altyapıdan yükselen oyuncularımız hiç azımsanmayacak sayıda yer alıyor. Birçok takımdan daha fazla sayıdayız. Hatta yurtdışında da bu rakamlar çok üstte değil. Türkiye ile çok bir farkı yok. Bizim takımımızda ilk 18’in içinde dahi 3 ya da 4 altyapıdan gelen isim yer alıyor. Okan Buruk hocamız çok büyük şansımızdır. Kendisi de Türkiye’nin en önde gelen takımlarından birinde altyapıdan çıkıp başarılar kazanmış, Avrupa’ya gitmiş bir profile sahip. O yüzden gençlerin dilinden çok iyi anlıyor. Tabi bu iş tek taraflı bir durum değil. Altyapıdan çıkan gençlerimiz de kendilerine verilen şansları iyi değerlendirmeli. Gayret etmeli. Umarım daha da iyi olacağız” değerlendirmesinde bulundu.
 
 
TEK EKSİK FİZİKİ ŞARTLAR
 
Sönmez ayrıca Türkiye’deki altyapı faaliyetlerini de değerlendirdi. Sarı kırmızılı takımda profesyonelliğin ön planda olduğunu, tek eksiklerinin mevcut durumda fiziki şartlar olduğunu ifade eden Sönmez, “Altyapı işlerini yürütmek çok da kolay değil. Bir tarafta işin teknik ve taktik kısmıyla yakından ilgilenen bir hocamız, bir tarafta da işi profesyonellerine teslim etmiş bir başkan ve yönetimimiz var. Bu yüzden şanslı ve avantajlıyız. Türkiye’de birçok kulüp bu süreci doğru yönetemiyor maalesef. Federasyondan müsabaka için aldığı yardım ücretini başka yerlere harcayan kulüpler bile var. Türkiye’de bu işi düzenli ve tertipli şekilde iyi niyetle yürütmeye gayret eden az 8-9 tane kulüp var. Türkiye’de sorun eğitmen kalitesi ve fiziki şartlar olarak öne çıkıyor. Bizim de tek eksiğimiz fiziki şartlar. Planlamamız var sorunumuzu aşmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.
 
“ÇOCUKLAR ARTIK SOKAĞA ÇIKMIYOR”
 
Mevcut durumda çocukların artık sokaklardan uzak olduğunu, genellikle sınav stresi yüzünden futbol bile oynayamadıklarına da dikkat çeken Sönmez, “Türkiye’nin en kalabalık ve büyük 5 ili zaten toplam nüfusun yarısını barındırıyor. Bu illerimizde sokak futbolu maalesef yok. Çocukların doğaçlama yeteneklerini geliştirecekleri alan bulunmuyor. O yüzden para verip spor okullarına geliyorlar. Orada da bir saat oynayıp gidiyorlar. Bir de spor okullarına hiç gelemeyen çocuklarımız var. Maddi durumu yetersiz ailelerimizin çocukları var. Onun dışında çocuklar genelde bilgisayar başındalar ve sokakta zaman geçiremiyorlar. Eskiden sahada top oynarlarken şimdi bilgisayarda oynuyorlar. Eğitim sisteminde de sınavlar çok olduğu için futbola zaman yaratılamıyor. Bunların hepsi ülke futbolu ve oyuncu yetiştirebilmede birer etken” yorumunu yaptı.
 
 
“BAŞKAN SEPİL TAKIMIN NEFERİ”
 
Başkan Mehmet Sepil’in takım için çok önemli olduğuna da değinen Sönmez, fiziki şartlardaki eksiklikleri ilçe belediyelerin katkılarıyla hissetmediklerini söyledi. Konuyla ilgili emeği geçenlere de teşekkür eden Sönmez, “Futbolu, hentbolu, altyapıları herhangi bir branşı ayırmayan adeta takımın bir neferi gibi olan bir başkanımız var. Tesis konularında da başkan Mehmet Bey’in önderliğinde yürüyen bir çalışma mevcut. Göztepe’ye yakışır, Avrupa standartlarında bir tesis kazandırmayı amaçlıyor. Biz de gelişmeleri takip ediyoruz. Bu süreçte tüm yaş gruplarında çalışan takımlarımıza destek veren Narlıdere Belediyesi, Balçova Belediyesi, Gençlik Spor İl Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz. Geçiş sürecinde bize büyük katkı sağladılar” dedi.
 
GÖZTEPE ADETA BİR OKUL
 
“Uluslararası anlamda da projeler yapmaya gayret ediyoruz. Brezilya’ya iki tane oyuncu ve hocamızı gönderdik. Ülkenin en önemli kulüplerinden Fluminense altyapısında çocuklarımız eğitim aldı. 3 hafta orada antrenman yaptı. Sürat ve çabukluk anlamında deneyim elde etti. Oyunculardan geri bildirimler aldık. Çocuklarımızın sınırlarını genişletmelerini sağlıyoruz. Gönderdiğimiz çocuklar dönüşte milli takımlarda görev aldı. Bunların yanı sıra çocuklarımıza sosyal medya kullanımı, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, ağız ve diş sağlığı eğitimleri gibi eğitimler de veriyoruz. İlkyardım eğitimi vererek bilinçlenmelerini sağladık. Sezon boyunca iki haftada bir eğitim veriyoruz” diyen Sönmez, futbol okullarındaki gençlere yalnızca futbol değil, diğer eğitimlerinde verildiğini ifade etti.
 
ÖZEL HABER: Emircan IŞILDAK - İLKSES GAZETESİ

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest