ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK

Aktif .

Milliyet Ege gazetesi yazarı Fatih Tanfer'in ''Öğrenilmiş Çaresizlik'' başlıklı köşe yazısı 


Geçtiğimiz hafta, Ege takımları iyi sonuç alamadı...

Süper Lig'den Akhisar Belediyespor, Ptt 1.Lig'den Altınordu, Balıkesirspor, Denizlispor, Göztepe ve Karşıyaka ile 2 ve 3. Lig takımları, Ayvalıkspor, Fethiyespor ve Bodrumspor'a kadar uzanan hatta, 10 mağlubiyet, 5 beraberlik, 5 galibiyet elde edildi. (2 maçta da İzmir takımları kendi arasında oynadı) 

Ülkemizin en güzel tatil beldelerinden olan Fethiye, Bodrum ve Ayvalık'ın üçü de evlerinde kaybetti. (Tatil modundan çıkamamış olsalar gerek) 

Bugün başlayacak yeni haftanın neler göstereceğini hep birlikte izleyeceğiz...

Geçtiğimiz hafta Akhisar Belediyespor ve İzmir takımlarının stat problemleri dolayısıyla seyirci avantajı sorunları yine ortaya çıktı. Akhisar Stadının büyük bir bölümünün tamamlanması, gelecek için umuttur. Ege takımları için de bulundukları liglere göre oynayabilecekleri statları olması bir avantajdır.

İzmir takımları ise durumları en zor olanlar...

Bugün oynanacak Karşıyaka - 1461Trabzon maçıyla Atatürk Stadı hizmete giriyor. Yarın, Altınordu - Alanyaspor, salı günü ise Göztepe'nin Türkiye Kupası maçı var. Yani 4 günde 3 maç... Daha sonra 2 Ekim'e kadar 3 Ptt 1. Lig maçı daha oynanacak. 

Bir başka ifadeyle sahasında 2 haftada bir maç oynandığı düşünülürse, tek takımı olan bir şehrin, 12 hafta da oynadığı maç kadar maça eşit olacak. 

Kış gelecek, sahalar bozulacak, başlayacağız yine bağırmaya... ''Bu zemin bozuldu bakan yok mu?'' diye. 

Bu arada Altay maçlarını Menemen'de oynuyor. Kasım ayının sonuna doğru, haberlerin büyük çoğunluğu 'çamur deryasında futbol, bu zeminde maç oynanır mı?' gibi haberlerden oluşacaktır.

İzmir'de galiba hepimiz öğrenilmiş çaresizliklere alışıyoruz. (Kişi veya kurumun çok sayıda başarısızlığa uğrayarak, bundan sonra yaptığı hiçbir şeyin değişmeyeceğine ve olayların kendi kontrollerinde olmadığına inanıp, deneme cesaretini kaybetmesidir.)

İzmir kulüpleri Karşıyaka ve Göztepe yaptıkları transferlerle, Altınordu ise geleceğe yaptığı doğru yatırımla çaresizliğe karşı bir meydan okumaya başlamıştı...,

Öncelikle stat sorunu yine karşımıza çıkmaya başladı. 

Yeni bir hafta başlıyor, yeni umutlarla. 

3T metodunu çok severim. (Tesbit-Teşhis-Tedavi) Tesbiti böyle yaptık... Teşhis ve tedaviyi umarım yetkililer yapar. 

Bu haftaki maçların Fair-play'e uygun ve şiddet-çirkin tezahürattan uzak geçmesini temenni ederim. 

Haber Kaynak: Fatih Tanfer - Milliyet Ege 

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest