GÖZTEPE SÜPER LİG'E YAKIŞTI

Aktif .

Bu yıl çıktığı Süper Lig’de başarılı sonuçlar elde edip ligi 6. sırada bitiren ve Avrupa hedefini kıl payı kaçıran sarı kırmızılıların, sezon içinde yüksek performans gösterdiğini belirten Milliyet Ege Yazarları, “Yeni sezonda da başarı sürecektir” dedi
 
l Göztepe’nin, Süper Lig’e çıktığı ilk sezon göstermiş olduğu performansı nasıl buldunuz?
 
Fatih Tanfer: Göztepe’yi, Galatasaray’ın şampiyonluk maçında da gördük ki birçok eksik oyuncusuna rağmen seyretmek büyük bir keyif veriyor. Ayrıca televizyonları başında izleyenlerde sadece sahada ter akıtan oyuncularını değil, müthiş tribünlerini de imrenerek izliyor. Göztepe’nin puan sıralamasında 6. olarak sezonu bitirmesi sezon başında en fanatik taraftarına bile sorsanız hayal gibi gelirdi. Ancak altıncılıkla kapanan sezon sonrası daha da yukarılarda olabilirdik düşüncesini ortaya çıkardı. Göztepe’de sezon boyunca göstermiş olduğu performansın sebeplerine gelince;
 
l Takımın ve seyircinin büyük coşkusu, 
 
l Futbolda önemli ve doğru felsefe olan; bitmez, tükenmez bir tempo ve asla yenilgiyi kabul etmeyen bir oyun anlayışı vardı. Bunu da hep sahaya yansıttılar. Oyuncular sahada skora isyan ederken seyircisi de İsyan Marşı’nı söylüyordu. Kısacası seyirci ve takım bir senkron içindeydi.
 
l Göztepe’nin en büyük avantajı Mehmet Sepil gibi bir başkanının olmasıydı. Başkan Sepil, güçlü, rekabetçi, nazik, saygılı ve en önemlisi de hem izliyor hem de samimi tenkitlerin doğru bulduklarını yerine getiriyor. Öncelikle mali disiplinin, denk bütçenin, borcun hiç olmadığı kulüp haline getirilmesi Göztepe’nin tüm rakiplerinin karşısında en büyük avantajı oluyor.
 
Bülent Buda: Tek sözcükle harika... İnsanda hayaller sınırsızdır ancak Göztepe’nin uzun yıllar sonra Süper Lig’de yeni bir oluşumla ulaştığı yer gerçekten kusursuzluğun ötesinde bir durum. Süper Lig’de oynayacak kadroyu teknik birimler belirler. Teknik birimleri de başkan. Kadronun oluşumu yine teknik birimin görevleri içindedir. Ancak yine onları alacak güç de başkandadır. Göztepe bu bağlamda sorun yaşamadı. Çünkü Sayın Mehmet Sepil ekonomik gücünün yanı sıra akıl gücünde de başı çeken önder bir liderdi. Göztepe’nin coşkulu bir taraftarı var. Ancak coşku kendiliğinden oluşmaz. Tribünleri oyun alanları tetikler. Takım, taraftarın bu özelliğinin farkına vardı ortaya müthiş bir bütünleşme çıktı. Onun ardından da başarı geldi. 
 
l Sizce bu başarıda öne çıkan ve çıkış yapan oyuncular kimlerdi? 
 
Fatih Tanfer:  İlk soruda başarının ilk ve en önemli adımının Mehmet Sepil başkanlığındaki yönetim olduğunu ifade etmiştim. Elbette doğru yönetimin ilk yapacağı, takımın ruhuna uygun teknik adam seçmektir. Tamer Hoca’ya güvenerek teknik direktörlüğe getirdi. Bazılarına göre bu bir riskti. Ama sezon başında şöyle bir ifadede bulunmuştum. ‘Yıl sonunda Türk futboluna var olan bilgi ve becerisini ortaya koyabilen bir teknik adam armağan edecektir’ düşüncem gerçekleşti. Tamer Hoca hırsı, rakibi iyi analiz etme özelliği ve çalışma temposuyla teknik anlamda ilk sırada gelir. Tamer Hoca doğru prensiplerini uygulamaktan korkmadı. Takımını her maça doğru bir biçimde hazırladı. Oyuncu özelinde inceleyecek olursak elbette kaleci Beto, sakatlananana kadar defansın bel kemiği Kadu, Castro, Selçuk (Bilhassa Galatasaray maçında iki yönlü ve doğru oynadı.) Poko ve Halil etkiliydiler. Sezonun ilk yarısındaki Jahovic’in katkısını unutmamak gerekir. Ligin ikinci yarısında Demba Ba, Beşiktaş maçına kadar son derece etkiliydi.(Ancak Galatasaray maçında da izledikten sonra yanılıyorsam affola, Göztepe’yle gönül bağının koptuğunu hissettim ve sonucunda da takımdan ayrıldı. Hem kendisi hem de Göztepe adına hayırlı olsun.) Yazmadığımız oyuncu kalmadı. Diğer oyunculara da haksızlık yapamayız. Her birisi oynadıkları maçlarda terinin son damlasına kadar mücadele ettiler.
 
Bülent Buda:  Yeni bir takımı uyumlu kılmak başta teknik birimin işidir. Onu da Tamer Hoca’yla arkadaşları kusursuz yaşama geçirdiler. Bir takımda öncüler vardır, hep olacaktır. Beto, Kadu ile Castro ve de ligin ilk yarısındaki futboluyla Jahovic, yine ligin ikinci yarısında katkılarıyla Demba Ba, Poko ve de futbolunun en olgun çağında Selçuk. Bu takımda çıkış yapanların öncü konumundaki futbolcusu Halil’dir. Uzun süreli sakatlık öncesi Traore’nin de varlığını yadsıyamayız. Uzun süre kulübede sabırla bekleyip süre aldığında öne çıkan Ghilas, Ngando’yu da bu gruba ekleyebiliriz. Sonuç olarak bir takımdan söz ediyoruz. O aşamada da Göztepe her birimiyle takım olmanın keyfini ve heyecanını yaşadı. Çoğu futbolseverin ummadığı bir başarının yaratıcısı oldular. 
 
l Sizce yeni sezonda hangi mevkilere takviyeler yapılmalıdır?
 
Fatih Tanfer:  Çok sevdiğim bir söz vardır, ‘Hedefsizlik ruhu öldürür.’ Bu cümle üzerinden giderek Göztepe’yi değerlendirecek olursak ilk yılda alınan altıncılık sonrası her sonucun Göztepe taraftarını üzeceği bir gerçektir. Ama futbolunda doğruları vardır. Süper Lig hakikaten zor.
 
l Göztepe’de Beto ve Günay son derece iyi bir performans sergilediler. Birde buna Göktuğ ilave edilirse kaleci sorununun olmadığını düşünüyorum. 
 
l Defansta Kadu ve Traore’nin tam iyileşme şartıyla merkeze bir oyuncu gerekir.
 
l Orta alanda Poko, Castro, Selçuk görevlerini iyi yaptılar. Ancak ön liberoda sert, mücadele gücü yüksek, iki yönlü bir oyuncunun gerekliliğine inanıyorum. 
 
l Hücumda ise iyi bir santrfor ve Halil gibi etkili gol vuruşları yapabilen iki kanatta oynayabilecek bir oyuncunun gerekliliğine inanıyorum. 
 
Kısacası doğru tespitler ve doğru transferler ile bu kadrosuna 4 takviye yaparak Göztepe, var olan coşkusunu çok daha üstlere taşıyacaktır. 
 
Bülent Buda:  İkinci soruda ilerleyen yaşına rağmen süre aldığı maçlarda takımı ateşleyen yapısıyla bir tür futbolunun son baharını yaşayan Sabri’yi ıskaladım pardon. Yine süre aldığı süreçte Tanju’nun yakaladığı çıkışı da unutmayalım. Şimdi bu zorlu maratonda altıncılığı yakalamış bir takıma ne tür takviyeler yapılması gerektiğini konuşuyoruz. İlk aşamada göze çarpan Demba Ba’nın da gideceğini varsayarak hücumda, merkezde bir golcü. Onun yanı sıra eğer olasıysa savunmanın sağına bir takviye ile mevcut kadrodan çarpıcı ayrılmalar olmayacaksa işin maliyet faktörünü de düşünürek çok fazla futbolcuyla kadronun şişirilmemesi gerektiğini ön görmek bence yanlış olmayacaktır. 
 
l Sürpriz teknik adam değişimine ne diyorsunuz?
 
Bülent BudaSürpriz bir gelişme. Gerçekten şaşkınım. Profesyonel yaşamda bu gel-gitler normaldir. Lakin, Tamer Tuna ile uzun yıllar birliktelik konuşuluyordu. Sonuç olarak bizim köşeler mahkeme salonu değil. İşveren ile çalışan ilişkisi söz konusu olan. Bu aşamada çarpıcı olan herkesin şaşarak konuştuğu Bayram Bektaş’ın seçimi. Futbolculuğundan bu yana duruşuyla, eylemleriyle, birikimiyle, kendini geliştirmesiyle bana her defasında sempatik, çekici gelmiştir bu genç adam. Göztepe, Bayram Bektaş için tam anlamıyla bir sıçrama tahtası. Yani tramplen olacaktır. Yeni, güzel yüzlere hasret futbol dünyamız ve Göztepe için şaşırtıcı olduğu kadar ders niteliğinde bir seçim sevgili Bektaş. İki tarafında önümüzdeki süreçte birbirini anlayacağını ve seveceğini umuyorum.
 
Fatih Tanfer:  Göztepe Başkanı Mehmet Sepil bana göre yönetim anlayışında uzlaşma kültürüyle birlikte uyunlu çalışmaya çok önem veriyor. Bunda da birinci şart güven ve huzuru görüyor. Benim için kulübün doğru kimliği ve devamlılığı önemlidir anlayışı içerisinde. Elbette profesyonellik bu. “Göztepe’de herkes kendi geleceğinin mimarıdır” anlayışı öne çıktı. Bu teknik adam da olsa futbolcu da olsa çalışan da olsa herkes için geçerli. Göztepe’de teknik adam değişikliği süreci içinde neler olduğunu bilemiyoruz. Yaşanan olaylar gizemli sonuç ise net. Tamer Hoca’yla yollar ayrıldı. Aslında güzel bir hikayeydi sadece bir yıl sürdü. Bayram Hoca’ya gelince kibar, kültürlü ve işini yapıyor. Bu sene çok iyi bir Ümraniyespor yarattı. Başarı hazırlıklı akıldan yanadır. Bayram Hoca’nın Göztepe’de bu başarıyı yakalaması adına tüm şartlar mevcuttur. Kendisine başarılar dilerim.
 
Hazırlayanlar : Mehmet Demirtaş - Bülent Buda - Fatih Tanfer / Milliyet  Ege Spor

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest