GÖZTEPE VE CEZA

Aktif .

Milliyet Gazetesinden Mehmet Demirtaş'ın "Göztepe ve Ceza" başlıklı yazısı
 
Öncelikle tüm takımlara yeni sezonda başarılar diliyorum.
 
Ve Göztepe 14 yıl aradan sonra yeniden Süper Lig’de ilk maçına Fenerbahçe karşısında çıktı. Milliyet Ege Spor Servisi olarak seyircisiz oynanan karşılaşmada, Bornova Stadı’nda yerlerimizi aldık.
 
Maç öncesi, spor dünyasının duayen isimleri ve İzmirli siyasetçilerle biraraya geldik. Herkeste bir heyecan ve stres gözden kaçmıyordu. Dile kolay. Efsane Göztepe tam 14 yıl sonra Süper Lig’e dönmüş, İzmirlilerin hasretini sona erdirmişti. Her ne kadar bu özlemle dolu olsakta, baştan aşağıya değişen kadrosu ve en son Altınordu ile oynadığı hazırlık karşılaşmasında izlediğimiz Göztepe’nin, hazır olmadığını dile getirmiştik.
 
Ancak, başta Tamer Hoca ve öğrencileri bizleri utandırdı. Öncelikle onları gönülden kutluyorum. Elbette sevgili başkan Mehmet Sepil maç sonrası yaptığı açıklamada, “Göztepe kazanmadığı hiçbir maçtan mutlu ayrılmaz” dedi. Çokta haklıydı. Kurulan kadro yapısı, sarı kırmızılıların uzun maratonda çoğu takımın canını yakacağının göstergesiydi.
 
***
 
Karşılaşma öncesi favori gösterilen Fenerbahçe’ye karşı, maçı izleyenler galibiyete yakın tarafın Göztepe olduğunu açık ve net bir şekilde vurguladılar. Sarı kırmızılı ekibin özellikle karşılaşmanın son bölümünde hovardaca harcadıkları pozisyonları yazmıyorum bile.
 
Tamer Hoca’nın ince dokunuşları, yapılacak takviyeler ve sarı kırmızılı renklere gönüllerini vermiş efsane Göztepe taraftarı ile Göztepe’nin Süper Lig’de ciddi işler yapacağının sinyallerini aldık.
 
***
 
Seyircisiz maçlara değinmişken...
 
Şüphesiz ki, sporda cezaya yer olacaktır, olmalıdır da…
 
Oyunun içinde hakemin verdiği ceza nasıl oyunun ayrılmaz bütünüyse, stat içinde yaşanılan olaylarda da mutlaka ceza olmalı. Ama ceza kime, nasıl verilmeli?
 
Verilen cezalar her şeyden önce adil ve caydırıcı olmalı, fiili işleyeni cezalandırmalıdır.
 
Futbol seyircisi güzel oyundan ayrı kalırken, kulüp önemli bir parasal getiriden mahrum kalıyor. Etkisi ve caydırıcılığı ise tarih boyunca çok da etkili olamamış bir ceza türü.
 
Kaldı ki bu yıl yayın gelirlerinin 988 milyon TL’den 1.4 milyar TL’ye çıktığı yeni sezonda, Süper Lig’de üç puan alan takımın kasasına 2 milyon TL girecek. Bu meblağ Süper Lig’e çıkan yeni takımlar için büyük bir maddi gelir. Bu bağlamda Göztepe Başkanı Mehmet Sepil’in 10 bin kişilik Bornova Stadı’nda oynama ısrarını anlamak mümkün. Sonuç olarak misafir takıma tribünde yüzde 5’lik bir bölüm ayırma fikrini de, her kulübün başkanı öngöremez. Bu konuda akılcı politikalar izleyen sevgili Başkan Mehmet Sepil’i takdir etmemek mümkün değil.
 
***
 
Seyircisiz oynama cezası hiçbir takım için adil değil!
 
Verilen cezalar öncelikle masum ve iyi niyetli, gerçek futbol taraftarını cezalandırdığı için, onların maç izleme zevklerini ellerinden aldığı için adil değil.
 
Yüzlerce resmi ve özel güvenlik görevlisinin bulunduğu bir ortamda olayın failinin güvenlik görevlilerince teşhis edilerek, adalete verilmeyip, kulübün sorumlu tutulması nedeniylede adil değil.
 
Kısacası, seyircisiz oynama cezası, olayın failini değil, kulübü ve iyi niyetli taraftarı cezalandırıyor.
 
Tüm yönleriyle değerlendirdiğimiz üzere, bu cezanın gerçekten federasyon tarafından tüm kulüplerimiz için gözden geçirilmesi gerekir diye düşünüyorum.
 
Mehmet DEMİRTAŞ - Milliyet

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest