HOŞGELDİN GÖZTEPE

Aktif .

İlk maçlar daima zordur. Ligin yeni takımı Göztepe, güçlü rakibi Fenerbahçe karşısında beklentilerin aksine çok iyi bir oyunla, 1 puanı aldı. Hatta galibiyeti kaçırdı.
Göztepe’nin başarılı oyununun sebeplerini sıralamak gerekirse...
 
Göztepe’de herkes koştu. Hatta birbirinin yerlerine de koştular. Takım halinde inançlı, aidiyet duygusu üst düzeydeydi.
 
Göztepe’de hazırlık maçlarının en sıkıntılı olan mevkisi, defans oyuncuları bu maçta görevini başarıyla yaptılar. Takım boyunu kısalttı, Fenerbahçe’nin oyun alanını iyi kapattı. Merkezden hücum yapmasını engelledi.
 
Stoperler, 17 numaralı Peybernes ve 44 numaralı Kadu kararlı, güçlüydü. Sahada pozisyon almasını bildiler. Kanatlarda oynayan iki bek Sabri ve Leo gayretliydi.
 
Göztepe orta sahasında savunma kimliği yüksek oyuncusu Rotman, ön libero görevini başarıyla yaptı ve Fenerbahçeli Nabil Dirar’ı etkisiz hale getirdi.
 
Orta alanda Castro ve Scarione iki yönlü ve iyi oynadılar. Topu sadece kazanmak değil, kazandıktan sonra en etkili bir biçimde rakip kaleye gitmeyi hedefleyen bir anlayışları vardı. Bunun sonucunda da gollerin sahibi oldular. Gouffran, koştu gayretliydi, ancak etkisizdi. Halil’in oyuna girmesiyle hem takım tempo kazandı hem de mücadele gücü arttı.
 
Öndeki çift santrforlar Gilas ve Jahovic defans arkasına koşular yaptılar. Arkadaşlarına duvar oldular. Jahovic geriye gelerek kale önünden toplar çıkardılar ve Fenerbahçe’nin stoperlerine ileride baskı yaparak oyun kurmasını engellediler
 
Göztepe’nin bu maçta en büyük avantajı ortaya koyduğu pres ve enerji, en önemlisi erken gol yemesine rağmen asla yenilgiyi kabul etmeme anlayışı, bu başarılı oyunun anahtarlarından biriydi.
 
Göztepe’nin oyun anlayışında en büyük eksiklik, topla hücuma çıkarken yapılan kayıplardı. Bu yüzden de kalesinde yaşadığı tehlikelerin en önemli nedenlerindendi.
 
Başarı için rakibini iyi tanımak ve rakibine göre yeni taktikler şarttır. Tamer Hoca, Fenerbahçe’yi iyi analiz etmiş ve takımını buna göre hazırlamıştı. Saha içinden doğru yönetti. Göztepe sabırlı, akıllı ve doğru oynadı. Fenerbahçe’nin üstüne korkusuzca gitti. En önemlisi takım halinde büyük bir direnç gösterdi. İyi bir futbol anlayışı vardı. Bir takım için şart olan oyun gücünede ulaştı. Yeni kurulan bir takım olmasına rağmen, oyun anlayışı ve oyuncu yapısıyla uzun maratonda geleceğe güvenle bakmaya neden oldu.
 
Fatih TANFER - Milliyet 

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest