İZMİR'DE DİKKAT ÇEKEN GÖZALTILAR

Aktif .

İzmir, bir grup Göztepe taraftarına gözaltıyla Pazar gününe uyandı.
 
Gerekçe, 30 Eylül'de Göztepe-Konyaspor maçı sonrasında Konyaspor taraftarının bulunduğu otobüsün taşlanması sırasında bir komiser ve bir polis memurunun yaralanması. İzmir Emniyeti kamera kayıtlarını izleyerek 11 taraftarı bu sabah bir operasyonla gözaltına aldı. Yapılan işlem "6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun çerçevesine" dayandırıldı. 
 
İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın da, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Sporun amacının kardeşliği beslemesi, holiganlığa izin vermemesi olduğunu" belirtmiş...
 
3 HAFTA SONRA...
 
İyi de Aşkın'a sormadan edemeyeceğim; "30 Eylül'deki olayla ilgili operasyon tam da Süper Lig'de haftanın maçı olan Göztepe-BJK maçının sabahı mı yapılır? 30 Eylül'den 21 Ekim'e tam üç hafta geçti."
 
Emniyet güçlerine şiddet kabul edilemez. Şiddet hiçbir türlü stadlarda gündeme gelmemeli. Sporun amacı dostluktur, kardeşliktir, holiganizm dışlanmalıdır. Hepsi doğru... Ne var ki kamu yöneticileri kentlerindeki önemli gelişmeleri dikkate alarak adım atmalıdır. Bugün İzmir'de kime sorsanız, gözaltı zamanlamasını "Göztepe'ye karşı bir hareket" olarak yorumluyor. 
 
ZAMANLAMASI YANLIŞ...
 
Komiser ve polis memuruna geçmiş olsun. Böyle olaylar asla yaşanmamalı. Ancak İzmir'in kamu yöneticilerinin de attıkları adımlarda dikkatli olmaları gerekiyor. İzmir Emniyet Müdürü Aşkın; çalışkan, enerjik ve özellikle ayrılıkçı terör ve uyuşturucu konusunda göz açtırmayan kimliğiyle biliniyor. Ancak geçen sezon da tribüne çevik kuvveti sokup kendisi de bizzat sahaya girerek işaret parmağıyla gözaltı yaptırması, üst düzey bir kamu yöneticisi için şık olmamıştı. Aşkın'ın biraz kitle ve toplum psikolojisi çalışması gerekiyor. Bugünkü adım da zamanlama olarak son derece yanlış. 
 
İnşallah bugünkü gözaltılar Göztepe-BJK maçının atmosferini etkilemez. İnşallah tribünler sadece Göztepe'nin başarısı için üzerine düşen rolü oynar. İnşallah Kaptan Beto ve arkadaşları çıkar sahaya ve takımları için en iyisini yaparlar. İnşallah bundan sonra İzmir'in kamu yöneticileri, en başta Vali Erol Ayyıldız Göztepe'yle ilgili durumlarda daha hassasiyet gösterir. 
 
Haber Kaynak: Muzaffer Ayhan Kara - Odatv.com

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest