İZMİRİN ATEŞİ GÖZTEPE

Aktif .

İzmir'in ateşi, 60'lı yılların yükselen yıldızı, Anadolu futbolunun yüz akı Şanlı Göztepe. En dibi de gördü, en güzel günleri de. Tarihiyle, taraftarıyla, başkanıyla günümüzde en dikkat çeken takımlardan bir tanesidir Göztepe
 
Türk futbolunun bu önemli temsilcisi 1925 yılında bir " isyan " ile doğdu.
 
O dönem İzmir'in diğer bir temsilcisi olan Altay'da forma giyen Muzaffer Koral, Ferit Simsaroğlu, Necati Bey, Nusret Bey, Nebil ile Vedat kardeşler Aydın’daki müsabakanın dönüşünde çıkan anlaşmazlık sonucunda takımdan ayrılmaya karar verirler. 14 Haziran 1925’de bir araya gelen ekip Göztepe’nin temellerini atarlar. Göztepe’nin ilk kalecisi ve 12 no’lu üyesi olan Orhan Salepçioğlu o günleri şu sözleri ile anlatır: Kulübü ilk olarak vapur iskelesinin yanındaki Mez Gazinosu’nun bir odasında kurmuştuk. Daha sonraki yıllarda gençlerle kaynaşıp gelişmesi için Güzelyalı’daki bir yöneticiye ait olan ve yıllarca kamp evi olarak kullanılan   1091 No’lu binaya taşındık ve birçok taraftar kazandık.” Göztepe kuruluşunun ardından ilk resmi maçını ise 28 Ağustos 1925’te Altay ile oynar ve 1-0  kazanır. Göztepe’nin şanlı tarihi ise böylelikle başlamış olur. 
 
Göztepe Türk futboluna 60’lı yıllarda adeta damga vuran bir ekip. Türkiye’nin ilk Avrupa başarısını elde eden İzmir temsilcisi 1967-1970 yılları arasında Avrupa Fuar Şehirleri Kupası’nda 2 kez çeyrek final ve 1 kez yarı final oynar. 1962-1970 arasında 2 Türkiye Kupası, 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 1 de Federasyon Kupası kazanarak dönemine damga vurur. 
 
Göztepe’nin 60’lı yıllardan sonra “ Efsane Göztepe  olarak adlandırılmasını ise yıllarca formasını giydiği ekipte antrenörlük görevini de yapan Abbas Çamayar ve Adnan Süvari sağlar. Efsane Göztepe o dönemde altyapıya ve genç oyuncu transferine büyük bir önem vererek Gürsel Aksel, Ali Artuner, Nevzat Güzelırmak, Halil Kiraz, Cenap Öztezer gibi isimleri Türk futboluna kazandırır. Bu isimler günümüzde hala Göztepe’nin efsaneleri olarak anılmaktadır. 
 
GÖZTEPE VE ALTYAPI
 
2016-2017 sezonunda Süper Lig’e yükselmeyi başaran Göztepe, sonraki yıl yani 2017-2018 sezonunu çok güzel bir şekilde geçirdi ve yeni yükseldiği ligi 6. Sırada tamamlamayı başardı. Ne yazık ki bu büyük başarıyı alan ekipte Halil Akbunar dışında süre alabilen altyapı oyuncusu yoktu. 2018-2019 sezonu başında Göztepe kadrosunda Halil Akbunar’ın dışında Eren Bilen, Göktuğ Bakırbaş ve Erol Hakan Sepil yer alıyor. İzmir ekibi ayrıca Kerem Atakan Kesgin, Muhammed Enes Durmuş, Doğanay Kılıç ve Serkan Bakan gibi geleceği parlak isimleri kadrosunda bulunduruyor.
 
Göztepe başkanı Mehmet Sepil her fırsatta altyapının büyük bir öneme sahip olduğunu ve bu konuda çalışmalar yapıldığını dile getiriyor. Göztepe’nin şuan faal olarak açık olan İzmir’de 20’den fazla futbol okulu mevcut. Ayrıca Edirne, Muğla, Manisa, Denizli, Aydın, Hatay, Konya, Burdur, İstanbul, Ankara, Uşak, Balıkesir, Gaziantep’in yanı sıra Londra ve Sydney’de de Göztepe’nin futbol okulları var. Göztepe’nin kendi bünyesi dışında altyapı desteği sunan bir takım daha mevcut. Göztepe’ye yıllarını veren Behçet Şenözhür’ün kurucusu olduğu 1925 Gençlik Spor Kulübü de Göztepe’ye ve Türk futboluna futbolcu kazandırmak amacı ile kuruldu.
 
Göztepe’nin belki de tarihini değiştirecek olan proje ise İzmir Torbalı’da 103 dönümlük bir arazi üzerine kurulacak olan altyapı tesisleri. Burada muhteşem bir tesis planlaması yapan Göztepe başkanı Mehmet Sepil, Torbalı tesislerinin bir yaşam alanı olacağını ve burada gençlerin tüm vaktini geçirebileceğini dile getiriyor. 
 
Umarız İzmir’in İsyan Ateşi, Şanlı Göztepe atacağı bu doğru adımlar ile Altınordu’nun başlattığı yolda çok daha ileriye gider ve kazanan Türk futbolu olur.
 
Hazırlayan : Ahmet Okan Kale

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest