EN BÜYÜK TARAFTAR

Aktif .

Editörümüz Mazlum ŞARKAYA'nın "En Büyük Taraftar" başlıklı Eskişehirspor - Göztepe maçı yazısı

 TFF 1. Lig’de 25. hafta karşılaşması.

Sözüm ona zirve mücadelesi veriyoruz ama aslında verdiğimiz bu zirve mücadelesi bizim yaptıklarımızdan çok rakiplerin bizim kadar kötü oluşu ve yaşadıkları puan kayıpları sayesinde bizi bu haftalara kadar hasbelkader yarışın için de tutmaya yetti.
 
Elazığspor hezimeti, Ümraniyespor mağlubiyeti derken rakiplerin kaybettiği hafta da 6 haftadır kazanamayan, 4 hafta da 2 gol bulabilen Eskişehir deplasmanına çıkıyoruz. 
 
25. hafta maçında Eskişehir gibi 3.bölgesi iyi olan, duran top organizasyonları yapabilen bir rakibe karşı sezon başından beri sıkıntılarımız olan müdafaa da bu kez 5’li savunma denemesi yapıyoruz.  Bu şu demek oluyor oyun rakibin en iyi, benim en zayıf olduğum bölge de oynansın.  Topyekün üstümüze gelin arızalı savunmam bu kez daha kalabalık ve paylaşım hatalarına açık.  
 
Nitekim bu dâhice! Plan daha 6.dakika da sakar ve kalabalık savunmamızın zincirleme hataları ile iflas etti. Daha sonrası tam bir facia neresinden tutsak elimizde kalır. Sol bek önce öne sonra dışarı, sol stoper beke,  sağ bek ön kenara, sağ stoper sağ bek’e, aşçı hizmetçiye, bahçıvan aşçıya diye gidiyor.
 
Bir maç için de Günay hariç yeri değişmeyen adam kalmadı ki kimisi 2-3 kez değiştirdi. Oyun sonuna kadar futbol literatüründe denemediğimiz diziliş, formasyon kalmadı.  Böyle aptalca, akıl yoksunu planlama ile hiçbir baskı yapmayan rakipten 4 yemek gayet doğal. Maç içinde yaptığımız değişiklikler tamamen değişiklik hakkını doldurmak için, takım şaşkın, giren oyuncu şaşkın, çıkan şaşkın. Hücumcu sayısını arttırıp gol bulacağımızı, savunmacı sayısını arttırıp pozisyon vermeyeceğimizi düşünen bir aklın bizi getirdiği nokta maalesef burası. 
 
Haftalardır bunları yazıp çiziyoruz ama asıl sorunumuz bunlar değil...
 
Başkanın takım otobüsünü yolda durdurup binmesi, motivasyon sağlamak istemesi bize güzel geliyor ama otobüsü Elazığ dönüşü havalimanında durdurup bineceksin Başkanım, hesap soracaksın. Takım 5 yedikten sonra ertesi gün hocasından topçusuna izin yapıyorsa o otobüs Eskişehir deplasmanına tekeri patlak gidiyor zaten senin binmen bir şeyi değiştirmez. 
 
Devre arası Mehmet Erdem gitsin, dün yediğimiz 3 gole etki eden oynadığı her maç oyundan çıkan Canberk’i istiyoruz 400.000 TL bonservis bayılalım dediklerinde hoooopp ! dur orada diyeceksin, futbolu bilmeyebilirsin ama Süper Lig’in en kötü takımında forma şansı bulamayan adam ile devre arası Süper Lig’e çıkmanın en büyük favorisi olan takım nasıl 2,5 yıllık sözleşme yapar hesap soracaksın,  Sinan Özkan dediklerinde Gökhan’ı, Leroy’u, Kone’yi onu bunu geçtim bizim kiralık gönderdiğimiz İsmail Köse bile daha iyi deyip al-ma-ya-cak-sın!!!…
 
Bu liglerde bir kaç istisna dışında bir sezon boyu takım çalıştıran hoca yokken transferi tamamen teknik heyete teslim etmeyeceksin,
 
Bu camianın derdi şampiyonluk, Süper Lig filan değil, senin emeğine, parana göz göre göre yazık ediliyor. Yıpranıyorsun, üzülüyorsun ki senin üzülmen bizi üzer. 
 
İstikrar doğru bildiğin yolda gidilerek olur, bizimkisi yol değil. 
 
İstikrar İstikrar diyerek ligin son 15 hafta da en kötü oyununu oynayan takım yaratarak liglerin en istikrarlı takımı olduk. 
 
Oyuncu grubu geçen hafta ‘’Hocamızı seviyoruz gitmesin bu pisliği biz yaptık biz temizleriz’’ derken dün daha büyük çapta pisledi.  Allah'tan oraya büyük çoğunluğu takımının mağlup olacağını bile bile giden 1500 kardeşimiz topçunun sahip çıkamadığı sancağı ses tellerini orada bırakarak göğe kaldırdı. 
 
Dün görülmüştür ki taraftarın derdi Süper Lig, şampiyonluk filan değil. Derdi şampiyonluk olan insan takımı saha da 4-0 mağlupken 20 bin kişiyi 1500 kişi ile susturmaz. Bu taraftar, tribün de ses tellerini bırakırken oyun alanına baktığında o formayı giyenlerin de en olumsuz koşullar da sahaya birazcık yürek koymasını istiyor. 
 
Dün maça gelen Eskişehirliler bugün eminim ki ‘adamların takımı leş ama, takımları 4-0 mağlupken ne tribün yaptılar’’ diye konuşuyorsa, topçusundan taraftarına herkes kendisine yakışanı yapmıştır.
 
Mazlum ŞARKAYA - GözGöz Tv 

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest