LİGİN GERÇEKLERİ

Aktif .

Editörümüz Mazlum ŞARKAYA'nın "Ligin Gerçekleri" başlıklı Sivasspor - Göztepe maçı yazısı 

 
Geçen hafta Yeni Malatya mücadelesinde rakibi iyi analiz edip,  buna göre hazırlanıp sahada da bu hazırlığı başarıyla uygulamamız sayesinde kazanmıştık. 
 
Her maçın hikayesi,  stratejisi farklıdır. Doğanlar da Yeni Malatyaspor 'a karşı kazanmak zorundayken Sivas deplasmanında yenilmemek önemliydi. Bu sebeple kazanan takım bozulmaz anlayışını doğru bulmuyorum. 
 
Büyük çoğunluk zaman zaman Gosso'yu hücuma çabuk çıkamayışımızın sebebi olarak görüp eleştiriyor olsa da oyunu tutmamız gereken bu gibi zorlu maçlarda Gosso ideal 11'e ilk yazılacak oyuncudur. 
 
Gosso'nun oyunda olmadığı Bandırma maçının ikinci devresinde ve bu maçta,  yani toplam 135 dakikada kalemizde 5 gol gördük. 
 
Özellikle deplasmanlarda yaptığımız bir başka hata ise Adis ve Umut gibi iki yüksek tip santrforla çift oynamamız. Aslında Adis'i kenara koyduğumuz için klasik 4-4-2 şeklinde çift oynadığımızı da söyleyemeyiz.   İçerideki maçlarda takım bunu kaldırabilir fakat özellikle deplasmanlarda bir kişi eksik oynuyoruz.  Rakip kaleyi tehdit edecek en büyük silahımız olan Adis'i maç boyunca kaleden 30-40 metre uzakta topla buluşturduğumuz gibi tek kanattan hücum geliştirmeyerek Umut' u  oyunda kaldığı süre içinde bir kez topla buluşturamadık. Yani özetle iki gol ayağımızdan da verim alamadık. 
 
Maç, 1-0' dan sonra bize dönmüşken  biz maçı döndürmek için doğru işleri yapamadık. Bu sayede Sivasspor hiç bir şey yapmadan maçı 3-0'a taşımış oldu. 
 
Özellikle deplasman karşılaşmalarında bu sistemi değiştirmemiz şart.
 
Sistemi düzeltmeden oyuncuları tek tek ele almak anlamsız çünkü; doğru format içinde oynamadığımız zaman ne kendisine tek servis yapamadığınız Umut'u,  ne kaleye 45 metre uzakta topla buluşturduğumuz Adis'i,  ne takımın tek kenardan oynayıp  bütün top taşıma işini kendisine ihale ettiği  Halil 'i,  ne ısrarla sol bek oynatmaya çalıştığımız stoper Leo'nun bugünkü performansını konuşmak anlamsız. Mehmet Erdem sadece performansı yüzünden ilk 18'e alınmıyorsa,  Gosso performans yüzünden oynatılmadıysa o zaman bugünkü kadro da şans bulan bazı oyuncuların ilk yarı bitene kadar forma yüzü görmemesi gerekir. 
 
Özetle Adana Demirspor karşısında da kendi hatalarımızdan dolayı benzer bir mağlubiyet almıştık. Bu ligde doğruları yaptığımız zaman Göztepe takımı bırakın 3 yemeyi,  mağlup edilmesi zor bir takım. 
 
Hocamıza,  futbolcularımıza hala güveniyor inanıyoruz ama bu sistem özellikle deplasmanlarda işlemiyor,  oyuncu yapımız buna uygun değil, oynamak istediğimiz oyun bu ligin gerçeğine uzak ısrar etmek anlamsız. 
 
Deplasman performansımız bu çizgide seyrederken, ligin ikinci devresinde Eskişehir- Bolu -Y.eni Malatya gibi zorlu deplasmanlarımız olduğunu düşünürsek illaki oyunu tutarak oynamayı öğrenmeliyiz.
 
Mazlum ŞARKAYA - GözGöz Tv 
 

 

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest