HAKEMLER VE İZMİR FUTBOLU

Aktif .

Türk futbol camiasının ünlü isimleri, İzmir’de bir kafede bir araya gelip sohbet etmişler, sorunları tartışmışlar. İşte burada Erman Toroğlu’ndan hakemlerle ilgili olarak bomba gibi bir teşhis ve eleştiri gelmiş.
 
 
     “Para hakemleri bozdu” demiş Toroğlu... Malum, hakem hataları daha önce hiç yaşanmadığı şekilde yükselişe geçti. Her hafta, “Göz göre göre bu da olur mu?”, “Verilen kararlar saç baş yolduruyor” türünden birçok eleştiri geliyor.
 
 
FIFA kokartlı eski futbol hakemi ve spor yorumcusu Erman Toroğlu’nun kafe sohbetindeki sözleri, hakemlere ders olacak nitelikte...
 
“Hiç parası olmayan adama bir anda para verirsen şaşırır. Hakemlere eğitim meğitim verelim diyorlar. Hakemlik eğitimle olmaz, hakemlik kişilikle olur. Birincisi, kişilikli adam bulacaksın, ikincisi her hakem ‘Bu benim son maçım’ diyerek sahaya çıkacak. Türkiye’deki hakemlerde güven yok...”
 
 
Olanı vermeyen, olmayanı veren hakemler, 7’den 70’e herkesi bıktırdı.
 
Artık sonuçları ne harcanan milyon euro’lar, ne taktikler ne de yıldızlar belirliyor. En büyük etken hakemler...
 
Peki neden? Bir kere para, yapıyı bozdu.
 
Bir kurumda başarıya ödül, başarısızlığa ceza sistemi olmadığı sürece hakemler ciddiyetten uzaklaşıyor. 
 
Stat niye dolmuyor?
 
Gelelim şu soruya... İzmir, neden Süper Lig’de yok?
 
Yıllardır bu soruyu herkes birbirine soruyor. Evet, büyük bir sorun var ortada, ancak kimse bu sorunu çözelim diyerek elini taşın altına koymuyor.
 
 
İzmirimiz, Türkiye’nin üçüncü büyük kenti.
 
Büyük potansiyeline rağmen futboldaki başarısızlık İzmirlileri üzüyor.
Bir zamanlar beş takımla yer aldığımız Süper Lig’e yıllardır hasretiz...
 
İzmir derbisi olarak kabul edilen Karşıyaka-Göztepe rekabeti, Atatürk Stadı’nda oynanan, 16 Mayıs 1981’deki maçla 2. Lig’de seyirci rekoru kırmış ve bu olay Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti. Şimdi bakıyoruz, Süper Lig’de bir İzmir takımı yok, ama kenti sporda ileriye taşıyacak, taraftarı heyecanla tribünlerine çekecek bir stadımız da yok... 
 
       Evet yok, ama bir başka sorun daha... 
 
       Bu İzmir, 6500 kişilik Bornova Stadı’nı dahi dolduramıyor! Göztepe, Süper Lig’e çıkma mücadelesi veriyor, özellikli bir taraftarı var. Altınordu, oynadığı futbolla İzmir’in gururu, ama O STAT BİR TÜRLÜ DOLMUYOR... Öncelikle İzmirlileri stada çekmenin bir yolunu bulmalıyız!
 
 
Süper Lig yolunda en büyük umudumuz Göztepe... Artık rekabeti ve İzmir olarak birbirimize köstek olmayı bırakıp, yerel yönetimler ve STK’lar olarak kenetlenmeliyiz. Şu kısırdöngüden sıyrılmalıyız, Süper denen Lig’e odaklanma günü bugün... Önce Göztepe yolu açar, arkasından Altınordu, Karşıyaka, Bucaspor, Altay gibi kulüplerimiz İzmirimizi temsil eder. Haydi İzmir, kenetlenelim artık...
 
Buruk’a biraz sabır...
 
Son olarak bir çift söz de Göztepe Teknik Direktörü Okan Buruk için... Garip bir milletiz. İnsanları o andaki eylemlerine göre ‘istifaya çağırmak’ anlamsız... İstifaya çağrılan kişinin 2 hafta öncesini, 2 hafta sonrasını da düşünmek gerekiyor. Ve kuşkusuz istifaya çağrılan kişiye bir ‘mücadele alanı’ tanımak gerekiyor. 
 
“Manchester United, 25 sene aynı teknik direktörle, Alex Ferguson’la yürüdü. İlk 5-6 sene hiçbir başarısı yoktu. Ama, işte orada sabır var.”
 
 
Bu noktada, ligin bitimine daha 10 hafta varken, ilk yarıyı lider bitiren bir takımın teknik adamına biraz haksızlık etmiyor muyuz? Okan Hoca ve öğrencileri, bu haftadan itibaren gereken mücadeleyi sahada verecektir. 
 
Lütfen biraz sabır...
 
Mehmet DEMİRTAŞ - Milliyet 

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest