MİLLİYET EGE: '' ZİRVENİN ETEĞİNDE ''

Aktif .

Milliyet Ege’nin usta isimleri, evindeki son 5 maçta yenilgi yüzü görmeyen ve son olarak Rizespor’u 2-0’la geçen Göztepe’yi değerlendirdi: Sarı kırmızılılar, yükselen formu ve saha içindeki doğru duruşuyla zirveye oynuyor, Avrupa’ya göz kırpıyor.
 
Bülent Buda: Halil’in ceza alanına indirdiği top ile Yasin’in uzak köşeye yönlendirmesiyle gelen ilk top, teknik düzeyi yüksek, akıl yüklüydü. Bayram Bektaş’ın oyuna hamle dakikası, oyuncu seçimleri akılcı, yerinde girişimdi. Alparslan’ın topu kalenin uzağında alıp, içe çekip, şuta yönelmesiyle gelen ikinci gol özgüvenin, isteğin, hırsın dışa vurumuydu. Maçı ön yargısız, tarafsız bir bakış açısıyla izlediğinizde Göztepe’nin Rize karşısında yüksek düzeyde ve pas hatası, top kaybı ile Rize’ye rahat rahat pas ve pozisyon üretme olanağı veren çok geniş alanlar bıraktığını söyleyebiliriz. Bence maçın kırılma anı dakika 25’de Braian Samudio’un net pozisyonu ile yaptığı vuruşu Beto’nun kornere göndermesidir. 33. dakikada Beto’dan Poko’yo aktarılan pasta Poko’nun ceza alanı üzerinde yaşadığı sorun dramatik bir andı. Traore’den sonra Berkan sadece Rize karşısında değil tüm maçlarda sergilediği futbol kalitesiyle her türlü övgüyü desteği hak ediyor. Maçın skoruna baktığımızda futbolun atanın kazandığı bir oyun olduğunu bir kez daha görebiliyoruz.
 
Fatih Tanfer: Göztepe, Rizespor karşısında son derece istekli, hızlı ve mücadele gücü üst düzeyde bir takım anlayışıyla oynadı. Bayram Hoca Rizespor’un tüm özelliklerini iyi analiz etmiş ve her türlü önlemi almıştı. Takım birbirine yakın oynadı. Sahanın her yerinde topun arkasına geçtiler ve rakibine alan bırakmadılar. 
- Beto ile güven veren bir oyun sergiledi. Dikkatliydi.
 
- Savunma hattı kusursuz. Merkezde stoperler Titi ve Reis rakip hücumcuları dar alana hapsederek kademeli, dengeli, derinliği olan bir savunma yaptılar.
 
- Sağ bek Gassama, bence bugün itibariyle ligin en iyi sağ beki. Büyük bir çıkış içinde. Hem hücumda, hem defansta performansı en üst düzeydeydi. Örnek ilk golden önce taç çizgisinin üstünde büyük mücadele ile Halil’e verdi. Halil’in ortasıda Yasin tarafından gol oldu.
 
- Berkan hücumda yön değiştirmeyi, ters kanadı uzun top oynayıp savunmayı hazırlıksız yakalayan ortalar yaptı. Kendi kulvarını iyi korudu.
 
- Orta alanda Borges ve Poko, doğru oynadılar. Kazandıkları topları etkili bir biçimde kullandılar. Ancak Poko’nun her zaman olduğu gibi grafiğinde iniş ve çıkışlar oluyor.
- Castro ilk 15 dakika içinde üç atak geliştirdi, daha sonrası istenilen performansı gösteremedi. Bir durgunluk vardı. 
 
- Hücumda Yasin ve Halil iyi çalım atıp, iyi orta yapan özellikleriyle çok etkiliydiler. Defans arkasına iyi koşular yaptılar. Duvar paslarıyla savunmasının dengesini bozdular. Yasin’de golünü attı. 
 
- Jerome, sakatlanana kadar gücü, sürati ve çabukluğuyla yine etkiliydi.
 
Göztepe takım halinde, oyun disiplininden taviz vermedi. Maçın hakimi oldu. Ritmi ve tempoyu istediği gibi ayarladı. Elbette Bayram Hoca’ya tebrik gerekir. yazımın başında belirttiğim gibi Rizespor’u çok iyi analiz etmiş ve oyun sisteminide eksikliklerine göre kurmuştu. İkinci devrenin ortasına doğru, Jerome’nin sakatlığı, Castro’nun oyundan düşmesi takımın geriye yaslandığı anda oyuna doğru müdahale edip Alparslan ve Cikelleshi’yi oyuna aldı ve katkıları hepimizin malumu. Kısacası takımını doğru yönetiyor. Seyircinin maç boyunca istediği gibi Avrupa tezahuratını gerçekleştirmek için aldığı 3 puanla umut verdi. 
 
Mehmet Demirtaş: Göztepe, ligde oynadığı son 5 iç saha maçını kazanırken, bu maçların 4’ünde gol yemedi. Bu çok önemli bir başarı. Artık Göztepe rayına oturdu. Gol atmayı da kazanmayı da öğrendi. İyiler arasında Beto, Gassama, Berkan, Yasin ve Alparslan’a gene bravo. Yasin iyi ki var. Duran toplara iyi vuruyor. Fırsatları iyi değerlendiriyor. En iyi sezonunu yaşıyor. Berkan ve Alparslan tam bir Göztepeli oldular. Hırsları ve kazanma arzuları çok yüksek. Sonuçta Göztepe zirvenin eteklerinde. Görünen o ki bu yıl da sıkıntı yaşanmadan bitecek. Emeği geçenlere tebrikler.
 
Yazarlar: Bülent Buda - Fatih Tanfer - Mehmet Demirtaş / Milliyet Ege

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest