MERHABA SÜPER LİG

Aktif .

Editörümüz Murat Ekim'in "Merhaba Süper Lig" başlıklı Fenerbahçe - Göztepe maç yazısı


Yazının başlığında Süper Lig’e “Merhaba” desem de bu buradaki ironiyi anlayamayacak Göztepeli yok. Penaltılarla veda ettiğimiz TFF 1. Lig`de her şey daha dengeliyken, TV ve gazeteler daha adilken, Süper Lig`de takımlara gösterilen ilgilinin bu kadar dengesiz olmasına Merhaba diyoruz.

Futbolcu İsimlerini Öğrenmeyen Televizyoncular

Hiç kimse (maalesef) İstanbul’dan gelen rakipler kadar Göztepe’nin konuşulmasını beklemiyor. Ancak son 48 saattir rakibin giydiği deplasman formasının rengine kadar tartışılırken, Göztepe’nin defans oyuncularının isimlerini öğrenmek yerine Göztepeli Stoper, Göztepeli Sol Bek denmesi gazeteciyim, televizyoncuyum diye Süper Lig seviyesinde bu işi yapanların işlerine olan saygılarının da ne seviyede olduğunu bize anlatıyor.

İlk Gol Ofsayt

Göztepe’nin yediği ilk gol 33 santimetre ofsayt, yediği ikinci golün öncesi ve sonrası ise Göztepe 1. bölgesinde Fenerbahçe lehine 4 tane faul çalındı ve bunların en az yarısı uydurma. 1.90’lık Kadu 1.75’lik Alper`i omuz omuza mücadelede yıkıyor ama çok rahat faul çalınıyor. İlk yarı Ghilas göğsüne dirsek yiyor ama devam kararı. Bunlar klasik yakınmalar değil, her Anadolu takımının karşılaştığı kronik haksızlıklar.!

Motivasyon Farkı

Ligin ilk maçlarında, lige yeni çıkmış takımların genelde iyi skorlar aldığını görürüz. Bunun sebebini Motivasyon ile açıklayabiliriz. Dün de bu durum değişmedi, rakibine göre daha motive olan Göztepe puan aldı hatta galibiyeti kaçırdı. Yeni kurulmasına ve eksikleri olmasına rağmen Göztepe, daha hazır olan rakibine ezilmedi, kafa kafaya oynadı, muhteşem değildi ama hem puan aldı hem de birçok taraftarını saha içi niyeti ile mutlu etti.

Tamer Tuna İlk Sınavı Geçti

Tamer Tuna’nın bu maçta takımını hazırlayabileceği en iyi kurgu; Hareketli bir merkez ile top kazanıp hızlıca rakip 1. Bölgesine inmek olacaktı. Nitekim yorulmayan orta saha Castro, arkasında pas yüzdesi yüksek Rotman ve öne hamleli Kadu ile bozma işi yapılırken o bölgede kapılan topları Scarione, Ghilas, Goufrann üçlüsü toplayarak öne gitmeye çalıştı. Göztepe pas yolu ile öne gitme konusunda çoğu zaman başarılı olmasa da kendi 1. ve 2. Bölgesinin merkezine hakim olarak Fenerbahçe’nin etkinliğini azalttı. Göztepe`nin zayıf bölgesi şu an bek pozisyonları görünüyor. O bölgeye 1 ya da 2 takviye bekliyorum.

Pas Oranları Yetersiz Kaldı

Maç ile ilgili bazı anahtar verileri incelersek, yorumlarımız daha belirginleşir. Göztepe`nin en büyük sorunu pas oyunu ve pas sayısında yaşadığı sıkıntılar olarak göze çarptı. Yeni kurulan takımlarda beklenen durum olarak değerlendirilir. Maç boyu Fenerbahçe %80 başarı oranı ile 552 pas yaparak lig ortalamasının üstüne çıkarken, Göztepe %63 başarı oranı ile 281 pasta kalarak lig ortalamasının hayli altında kaldı. Göztepe eğer bu oranları iyileştirirse topa daha fazla sahip olacak ve doğal sonuç olarak rakip kaleye daha fazla gidecektir.

Hava Üstünlüğü Göztepe’nin

Maçta önce çıkan bir diğer veri hava topu kazanma oranları. Burada ise Göztepe`nin üstünlüğü görülüyor. Göztepe hava topu mücadelelerinin %62`sini kazanırken Fenerbahçe sadece %38’ini kazanabildi. Göztepe ilk golünü Adis’in kazandığı bir hava topunda yaptığı asist ile bulurken, kalesinde gördüğü 2. Gölü ise kale alanında kaybettiği bir hava topundan yedi ve oldukça amatörceydi. Hem Valbuena`ya yapılan gereksiz faul hem de ceza sahasındaki adam paylaşımı en olmaması gereken şekilde gelişti. Göztepe’nin bütün uzun oyuncuları ön direkte kalırken, rakibin en uzun oyuncuları arka bölgede bomboş kaldı nitekim sonucunda gol oldu. Böyle bir hata nasıl yapıldı anlamak güç. Tamer Tuna analiz edecek ve üzerinde çalışacaktır.

Sonuç olarak Göztepe umut vererek Süper Lige “Merhaba” dedi. Teknik ekip maç öncesi rakipleri, maç sırasında oyunu, maçtan sonra takımı iyi analiz eder, transfer döneminde takviyeler için Scouting ekibi ile verimli çalışır ve ekip içi iletişimi iyi kurarsa uzun vadeli başarı mutlaka gelecektir.

Murat EKİM – GözGöz Tv 

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest