RÜZGARIN ALTIN KIZI

Aktif .

Rüzgar sörfünde başarıdan başarıya koşan Göztepeli sporcu Fulya Ünlü, topladığı madalyalarla kulübünün ve İzmir'in gurur kaynağı olmaya devam ediyor  
Futbolda Süper Lig'i sallayan, hentbolda Avrupa'da başarıdan başarıya koşan Göztepe'nin rüzgar sörfü branşı da aldığı büyük başarılarla kulübün gururu olmaya devam ediyor. Henüz 20 yaşında olmasına rağmen kazanılmadık kupa bırakmayan Fulya Ünlü, son olarak geçtiğimiz günlerde Profesyonel Rüzgar Sörfü Birliği (PWA) Dünya Kupası’nda dördüncü kez üst üste gençler dünya şampiyonu olarak rekor kırmayı başarmıştı. 
Ülkemizde ilk kez bir rüzgar sörfçü futbol maçından önce onore edilirken, bu onuru yaşayan isim de Fulya oldu. Katıldığı turnuvalardan madalyasız dönmeyen genç sporcu sorularımızı yanıtladı . 
 
HOBİ OLARAK BAŞLADI 
 
Rüzgar sörfüne nasıl başladın?  
 
10 yaşımdayken Alaçatı'da yazlık almıştık. Aslında orada çok fazla yaşıt arkadaşımın olmaması rüzgar sörfüyle tanışmama vesile oldu. Birgün ailecek sörf yapanları izlemeye gittik. Yakından izleyince açıkçası denemek istedim. Basketbol kursu ve rüzgar sörfü kursu arasında seçim yaptık ve şimdi baktığım zaman iyi ki diyorum. 
 
Profesyonel olmaya nasıl karar verdin?
 
Dersi aldığım hocam 2 sene sonra bir turnuvaya katılmamı tavsiye etti. Alaçatı'da düzenlenen yarışta duyduğum mutluluk gerçekten tarifsizdi. O günden sonra rüzgar sörfüne profesyonel olarak devam etme kararı aldım ve yaz-kış antrenmanlara başladım. Devam ettim çünkü gerçekten sörf yaparken çok mutlu oluyorum. Sevdiğim bir şey yaptığım için kendimi şanslı sayıyorum. Dereceler ve başarılar da beni ekstra motive ediyor. 
 
 
SEPİL HAYRANI 
 
Göztepe'ye geliş sürecin nasıl oldu? 
 
Kulübümüzün branş sorumlusu Tayfun Onur, beni katıldığım yarışmalardan tanıyordu. Birgün benimle görüşmek istediklerini söylediler. Sonrasında Başkanımız Mehmet Sepil ile görüştüm ve Göztepe'ye geldim. Hayatımın en önemli kararlarından oldu bu. Beni kız çocukları gibi sahiplendiler. Hep arkamda durdular ve durmaya da devam ediyorlar. Mehmet Sepil'e inanılmaz hayranım. Amatör branşlara da çok destek veriyor. Bunun yanı sıra arkamda olduklarını hep hissetiriyorlar. Göztepeli bir ailede büyümüş biri olarak şimdi bu camianın çatısı altında yarışmaktan dolayı gurur duyuyorum. 
 
Taraftar desteği alıyor musun? 
 
Çok fazla destek veriyor taraftarlarımız. Yarışa gittiğim zaman bana mesaj atıyorlar. Tanımadığınız insanlardan destek almak çok önemli benim için. Yarışları takip ediyorlar, yorumlar yapıyorlar. Kötü giden yarışlardan sonra yine destek mesajları atıyorlar. Değerli olduğumu hissetiriyorlar. Hepsine çok teşekkür ederim. 
 
STADI UNUTAMIYOR  
 
Stada çıkarıldığın gün neler hissettin? 
 
Bir rüzgar sörfçünün futbol maçından önce sahaya çıkarılıp onore edilmesi çok görülmüş bir durum değildi. 4. şampiyonluğumdan sonra beni maçtan önce stada çıkaracaklarını söylediler. Ben önce inanamadım. Stadyumda adım anons edildi, tüm tribünler beni alkışlamaya başladı. O dakikalarda yaşadığım hisleri kelimelerle anlatamam. Hala o günü düşündükçe tüylerim diken diken oluyor. İnanılmaz bir camiayız ve bu camianın bir parçası olduğumdan dolayı çok mutluyum. Stada çıktığım günü hayatım boyunca unutamam. 
 
EĞİTİME DE DEVAM
 
Okul ve sporu nasıl yürütüyorsun?  
 
Ben ikisinin beraber çok daha iyi yürüdüğünü düşünüyorum. Spordaki motivasyon bana eğitimde de başarıyı getiriyor. Aslında en basit örnek okuduğum okula yüzde 100 sporcu bursuyla girmemdir. Spor ve eğitimi birlikte götürebilirsiniz. Program ve denge olayı çok önemli bu konuda. Tabi bu süreçlerde ailemin de çok büyük payı var. Onların beni spora yönlendirmeleri verdiğim tüm kararların arkalarında durmaları başarımının en önemli anahtarlarındandır. 
 
OKULU HEP YANINDA 
 
Okulun başarını nasıl değerlendiriyor?  
 
Ben Yaşar Üniversitesi'ni bilerek seçtim. Bunun sebebi ise sadece takım sporlarına değil bireysel sporlara da önem vermeleriydi. Hazırlık sınıfından bu yana hep elimden tuttular. Benim başarımı sahiplenmeleri beni çok mutlu ediyor. İçinde bulunuğumuz aile ortamının da başarıya etkisi çok fazla. İyi bu okulu seçmişim diyorum. Hatta bazen mezun olacağım diye üzüldüğüm bile oluyor.
 
Haber: Tolga Tahçı
 

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest