SUAT KAYA AYRILIĞI ANLATTI

Aktif .

Göztepe ile yolları sürpriz bir şekilde ayrılan Suat Kaya, olayın perde arkasını Spor X'ten Yavuz Atalay’a açıkladı.
 
Göztepe’ye gelmesinden kısa bir süre takımı 1.Ligin kapısına kadar taşıyan ancak son maçta bu şansını elinden yitiren Suat Kaya ile Göztepe’nin yollarının ayrılması, spor kamuoyunda deprem etkisi oluşturdu. Teknik Patron Suat Kaya, istifanın ardından bir süre sessizliğini korurken; sessizliğini Sporx’e bozarak, ayrılığın perde arkasını aktardı.
 
Göztepe’de uzun vadeli planlarınız vardı. “İlk hedefimiz 1.Lige çıkmak, ikinci hedefimiz ise Süper Ligi zorlamak” demiştiniz. “Bunun için güçlü bir ekip kurduk” demiştiniz. Ancak kulüple yollarınız beklenmedik bir şekilde ayrıldı. Bunun nedeni nedir?
 
Kulübün sahibi, başkanı, nedenini şöyle açıkladı; “Hocam, çalışma metodunuz bizimle aynı paralellikte gitmiyor. Çalışma metodunuz bizim çalışma metodumuza uymuyor. Bu yüzden de ayrılık talep ediyoruz.”
 
Bakıldığı zaman takım iyi gidiyordu. Sizce ne açıdan başarıya götüren metotla yönetim ters düşüyor?
 
Akıl sır ermiyor tabi. Biz de saygıyla karşıladık.
 
BAZI İNSANLARIN BİŞEYLERİNİ ENGELLEDİK
 
Konunun arkasında başka şeyler olduğunu düşünüyor musunuz?
 
Tabi ki... Bazı insanların belki bişeylerini engelledik. Bazı insanları sahanın içerisine sokmamaya çalıştım ve bunda da başarılı oldum. Futbolcumla seyirciyi bütünleştirdim. Her şey dört dörtlük devam ediyordu. 22 Maçta 1 mağlubiyetim vardı. Enteresan bir şey… Türkiye’de daha yeni yine böyle bir şey oldu. 9 Maçta 1 mağlubiyet alan Antalyaspor hocası Engin Korukırı ile yollar ayrıldı.
 
BU, TAMAMEN BAŞKANIN KARARIYMIŞ
 
Kulüp başkanı sizinle şahsi olarak görüştü mü?
 
Ben başkanı aradım. Ağzından duymak istedim başkanın… Başkanım sizi dinliyorum dedim. Başkan da; “Hocam ben kendi el yazımla yazdım açıklamayı… Tamamen benim kararımdır. Sonuçlar kötü olabilirdi ve o zaman istifa edebilirdin. Ben zarar görmeni istemiyorum” dedi. Ben de başkana; “Başkanım siz böyle düşünüyorsanız, sorun yok. Teşekkür ederim” dedim. Ayrıldım. Öğrendiğimde zaten İstanbul’daydım.
 
BİZ İSTİFA ETTİRİLECEĞİMİZİ BİLİYORDUK
 
Yönetim açıklama yapmadan ilk olarak sizi arasalardı daha doğru olmaz mıydı?
 
Bana 9.45’te haber verildi. Ama bizim daha önceden haberimiz vardı. Yardımcılarım biliyordu.
 
HEM FUTBOLCULAR HEM KULÜPTEKİLER ŞOKA GİRDİ
 
Bu ayrılığı futbolcular nasıl karşıladı?
 
Sadece futbolcular değil, oradaki herkes; 8 aydır tesislerde yatıp kalkan ve oradan bir an olsun bile ayrılmayan hocalarının böyle bir şey yaşamasına karşı şoka girdiler. Çok üzüldüler. Ama hayat devam ediyor. En fazla bir gün üzülürler, sonra işlerine bakarlar. Aynı bizim yaptığımız gibi… Tabi oradaki sevgiyi saygıyı muhafaza edip, insanlarla helalleştik ve evimize döndük.
 
Futbolculardan yönetime tepki gösteren oldu mu?
 
Onu bilemeyeceğim.
 
GÖZTEPE İNŞALLAH ŞAMPİYON OLUR
 
Futbolculardan sizi arayıp, "Bu nasıl iştir" diyen olmadı mı?
 
Bütün futbolcularla telefonda konuştum. Bütün futbolcularla yüz yüze konuştum. Tabi, futbolcular; üzüldüklerini, hayretler içine kaldıklarını, neden böyle bir şey olduğunu ifade ettiler, sordular. Ben açık ve net söylüyorum, ben futbol sahasının içine hiçbir idareciyi almadım. Çünkü ben onların masasına oturmadım. Ben taraftarla futbolcunun arasına kendim dahil kimseyi sokmadım. Mağlup olduğumuz maçta bile 20 bin taraftar, futbolcuları tribüne çağırdı ve alkışladı. Bununla da gurur duydum. Çok güzel bir ortam vardı. Sonu zaten şampiyonluktu. Yine dua ediyorum, inşallah kurduğum takım şampiyon olur, diye… Ben yapmışım, başkası yapmış, önemli değil...
 
ADAMLIĞIMIZI HİÇBİR YERDE BOZMAYACAĞIZ
 
Bu takım şampiyonluk için kurulmuştu, böyle ifade ediyordunuz siz de...
 
Evet. İyi de bir arkadaşlık vardı. Tesisin yapılmasından, odasına, yatağına klimasına kadar her şeyiyle ilgilenen bir hocaları vardı. Demek ki çok fazla çalışmak iyi değil. Ama bu adamlığımızı, bu terbiyemizi hiçbir yerde bozmayacağız.
 
BAŞKANI ARADIM VE MEGAFONU AÇTIM
 
Bu haberi ilk aldığınızda ne yaptınız hocam?
 
Haberi ilk aldığımda direk başkanı aradım. Megafonu da açtım aileme de dinlettim. İnsanların her şeyi bilmesi lazım… Yaklaşık 8 ay, hakikaten, tesisten, önümüzde bulunan çay bahçesine bile çıkmış adam değilim. Tesisin içinde yaşadım. Futbolcularla birlikte olmaya çalıştım. Bütün aileleri tesiste yaşaması için ikna ettim. Evliler vardı, çocuklular vardı… Ve Urla İzmir arası 40 Km’ye yakın... Buna rağmen çok iyi bir ekiptik. Beraber üzüldük, beraber sevindik.
 
Röportaj Yavuz Atalay - Spor X

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest