TAKIMA 1, TARAFTARA 3 PUAN YAZ

Aktif .

Yıllardır süregelen, genç zihinlere ezberletmeye çalışılan, açtığınız her kanalda, okuduğunuz her gazetede size pompalanan İstanbul oligarşisini sonucu olarak bizler bugün(lük), Türkiye’nin nicelik olarak en büyük taraftar grubuyuz diyemiyoruz.
Ama Cumartesi günü, şunu bir kez daha anladık ve kafalara kazır gibi bir kez daha anlattık ki, Türkiye’nin nitelik olarak en büyük taraftarı Göztepe taraftarıdır. Ve yine şu mesajı net olarak herkese verdik, “bizimle nicelik olarak yarışabilirsiniz ama nitelik olarak asla”.
 
Cumartesi günü Bursa’da, maçın başından sonuna kadar, “laylay”, “oley oley” değil de emek verilmiş, içe işlemiş, kafalara kazınmış onlarca beste söyleyen, susmayan, hem göze hem kulağa hitap eden 2200 arkadaşımız vardı. Göztepe tribününün kalitesini her yerde hissettirmek, yaşatmak, insanların Göztepe’ye ve taraftarına olan bakış açısını gördükçe bizleri daha da mutlu ediyor. Artık insanlara Göztepe dediğiniz zaman, akıllara ilk olarak taraftar gelmeye başlıyor. Bu da demek oluyor ki Göztepe taraftarı kendi marka değerini yaratmış durumda. İngiltere’nin Liverpool’u, Almanya’nın Dortmund’u gibi marka bir taraftar kitlesi olmak çok uzak değil kanımca. Şuna kesinlikle inanıyorum ki, bu ivmemiz bu şekilde devam ettiği sürece, sadece Göztepe taraftarını izlemek için bile maça gelecek insanlar göreceksiniz. Umarım Sn. Sepil de, Beşiktaş maçı sonrası yaşanan olayları yerdiği gibi, Bursaspor deplasmanında, taraflı tarafsız herkesin saygısını ve beğenisi kazanan performansımız sonrası, taraftarımızı övecektir. (opsiyonel)
 
Burada bir satır da bizleri en iyi şekilde ağırlayan, kendilerine duyulan saygıya aynı saygı ile karşılık veren Bursaspor taraftarına yazmak lazım. Maç önü ve sonu yazdıkları ve yaptıkları ile kalitelerini ortaya koydular. Kendilerine teşekkür ederiz.
 
Türkiye gibi fanatizmin göz kararttığı, aka kara dedirttiği bu ülkede, rakip taraftarlardan bu kadar övgü almak, kendimizi izlettirmek, hatta bestelerimize eşlik ettirmek, içinde bulunduğunuz ligden, durumdan, sıralamadan bağımsız çok büyük bir gurur. Ülkede futbolun, futbol haricinde her şeye benzediği bu dönemde sadece ama sadece futbol oynamak isteyen, oyunu çirkinleştirmeyen bir Göztepe takımı ve onun muhteşem taraftarına, Süper Lig’in, bizim onlara olduğumuzdan çok daha fazla ihtiyacı var.
 
Maça gelecek olursa, son 3 haftadaki oyun ve yenilen gol sayısı kafalarda soru işareti yaratsa da, milli maç arası ve Bursaspor’daki önemli eksikler puan veya puanlarla dönme konusunda bizlere umut veriyordu. Bursaspor’un galatasaray ile oynadığı maçı saymazsak, kalan 4 iç saha maçında 3,5 gol ortalaması yakalaması, bizim ise son 3 maçta 9 gol yemiş olmamız sanırım Tamer Hoca’yı, Sivas ve Osmanlı deplasmanlarındaki oyun kurgumuzu yinelemeye yöneltti.
 
Takımımız 2. yarıda 20-25 dakikalık bölüm haricinde hem topa, hem oyuna sahip oldu. Rakibe maç boyunca 3 pozisyon verirken, 7-8 tane çok net pozisyonu ise değerlendiremedi. Bu açıdan baktığınızda, takımımızın savunmaya konsantre olduğu zaman gol yememiş olması ilerleyen haftalar için ciddi bir özgüven kaynağı olacaktır. Bitiriş anlamında ise biraz şanssız, biraz da beceriksizdik diyebiliriz. Ama bunların hepsinin toplamından fazla Harun’un doğru hamleleri skorun 0-0 kalmasında etkili oldu dersek yanlış olmaz diye düşünüyorum.
 
Şahsi fikrim, Tamer Hoca’nın sezonun en iyi performansını göstermiş olduğu. Maç başında geriye dönüşlerde aksayan Gouffran ile Halil’in kanadını sıkıntı yaşamaya başlar başlamaz değiştirdi, bu değişikliği devre içerisinde 4 kez uyguladı ki bu rakibin savunma dengesini bozdu kanımca. Tanju oyundan düşmeye, Bursa ise Tanju’nun kanadından yüklenmeye başladığı anlarda çok gecikmeden Sabri hamlesini gerçekleştirdi. Yorulduğunu düşündüğümüz Halil’in yerine aldığı Tayfur ise oyunda olduğu 5 dakikada, Gouffran biraz iyi bir vuruş yapabilse çok güzel bir asist yapmış olacaktı.
 
Oyuncu bazında ise Gouffran’a değinmek istiyorum. İlk haftalardaki çekingenliğini atmış gibi görünüyor. Beşiktaş maçındaki yukarı ivmesini bu maçta da devam ettirdi. Özellikle hücumda çok istekli, güzel işler yapıyor. Girdiği 2 net pozisyon için, Gouffran kaçırdı demek Harun’a haksızlık olacaktır. Direkten dönen vuruşunu ise bu ligde yapabilecek kalitede oyuncu sayısı 2 elin parmaklarını geçmez düşüncesindeyim. 2 haftadır şutlarında şanssızlık yaşıyor, skor yaptığı an, baskıyı atıp çok daha verimli olacaktır.
 
Ligin 1/3 lük bölümünü bitirdiğimiz bu hafta biraz da genel durumumuza bakalım.
 
Sezon başı, herhangi birine, 2 si seyircisiz 12 maçta 18 puanımız olacak deseydik itiraz duyacağımızı sanmıyorum. Belki sadece Alanya ve Kasımpaşa maçlarındaki kayıpları, gerçek anlamda kayıp olarak değerlendirebiliriz. Buna karşılık ekibimiz, Antalya, Sivas, Bursa, seyircisiz Trabzon ve hatta Osmanlı maçlarından ekstra puanlar çıkardı diyebiliriz. Bu açıdan baktığımızda aslında çok başarılı bir 12 hafta geçirdiğimizi söylemek yanlış olmaz. Kaldı ki 5 maç arka arkaya kazansak da, kaybetsek de bu senenin reel hedefinin 40 puan gerçeği olduğunu hepimiz biliyoruz. Lige yeni çıkan takımlardan, ortalama olarak en az birinin aynı sene küme düştüğü bir ligde, Sivas ve Malatya’nın iyi gidişini de göz önüne alırsak, aldığımız her puanın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anlayabiliriz. Bu açıdan Akhisar maçı, bizi zorlu 2 deplasman öncesi rahatlatacak hedef maçlardan biridir düşüncesindeyim. Alınacak galibiyet sonraki 2 deplasmanda baskıyı bizden alıp rakiplere yöneltecektir.
 
Son olarak başa dönmekte, tekrar vurgulamakta fayda var;
 
Dibe vurmuş sandığımız ama her geçen gün kendine yeni bir dip yaratan, çamura bulanmış ülke futbolunun düzlüğe çıkışı Göztepe ve Göztepe gibi camialar sayesinde olacaktır. Bugün bizim payımıza düşen ise, Türk futbol bataklığının içinde, her yönü ile parlayan bir Göztepe’nin bizlere yaşatmış olduğu gurur ve bu güzellikleri sürdürmek adına yapacaklarımızdır.
 
Taraftarımız ve kulüp adına yaşadığımız bu güzelliklerin hiç bitmemesi dileklerim ile…
 
Erhan Özdestan

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest