BAŞKA BİR ARZUNUZ ?

Aktif .

2016 yılında altyapıdan çıkan 9 oyuncusunu çeşitli yaş gruplarında Milli Takımlar'a gönderen Göztepe'de, başarının mimarı olan Futbol Altyapı Sportif Koordinatör Aktuğ Sönmez Yenigün'e konuştu.
 
 
TFF 1. Lig'in lideri Göztepe, bu hedefe kilitlenirken, altyapıda da adeta diriliş yaşanıyor. Altyapıdaki başarının mimarı ise hiç süphesiz Aktuğ Sönmez. Sönmez, Göztepe altyapısı hakkında bilgi verirken, 2016 yılında altyapıdaki başarılara da değindi. Sönmez, altyapının ilk basamağının futbol okullarını olduğunu belirterek, “Şu anda kulübümüze bağlı 21 tane futbol okulu şubesi bulunuyor. Bunlardan biri de Londra'da. Buralardan ticari bir şey kazanma gayretinde değiliz. Bu okulların kontrolü tamamen kulübümüzde. Futbol okulları projemizde çok önemli yer tutuyor. Çünkü buralardan gelen oyuncularımız ortada. Şu anda profesyonel takım kadromuzda yer alan Göktuğ, Salim, İsmail Can, Fethi ve Eren futbol okulundan yetiştiler” diye konuştu.
 
 
3 BASAMAK ÇIKARIYORLAR
 
Futbol okullarına gelmek için maddi durumu olmayan çocukları da unutmadıklarını belirten başarılı spor adamı, “Futbol okuluna gelmek için çocuklar para ödüyor. Grassroots ise durumu olmayan ancak yetenekli ve spor yapmak isteyen oyuncularımızı topladığımız birim. Kurduğumuz bir ekip, İzmir'in farklı ilçelerindeki okulları ziyaret ediyor sürekli. İlk amacımız çocuklara sporu sevdirmek, ikinci amacımız çocuklara Göztepe'yi sevdirmek. Üçüncü hedefimiz ise yetenekli oyuncular bulmak. Burada bulunan çocuklar daha fazla yetenekli olanlar. Futbol okullarından da buraya çocuklar çıkabiliyor. Keşke daha fazla okula gidip izin alabilsek. Grassrootsun bir üstü ise deplasmanlı akademi ligleri. Yani çocukları zemin kattan alıp 3 basamak çıkarıp, A takıma emanet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
İSTİKRAR ÇOK ETKİLİ
 
Son yıllarda altyapıda yaşanan lig değiştirmelerin altyapıyı da etkilediğine değinen Aktuğ Sönmez, “Hangi lige oyuncu yetişireceğimiz çok önemli. Eğer Süper Lig'de istikrarlı bir şekilde devam ederseniz oraya adam yetiştirirsiniz. Mesela Gençlerbirliği'ne bakarsanız yıllardır böyle çalışıyor. Senelerdir Süper Lig'de oldukları için hep oraya adam yetiştiriyorlar. O yüzden lig istikrarı oldukça önemli” şeklinde konuştu.
 
OKAN HOCA ÖNEMSİYOR
 
Futbol Altyapı Sportif Koordinatör Aktuğ Sönmez, A takımın Teknik Direktörü Okan Buruk'un, altyapıdan çıkan oyuncuları çok önemsediğini söyledi. Sönmez, “ Okan Hoca, futbolun her yaş grubunda oynamış. Çok farklı atmosfer ve büyük takımlarda top koşturmuş bir oyuncu olması sebebiyle oyuncuların dilinden çok iyi anlıyor. Hocamız altyapıya da oldukça fazla önem veriyor. İlk yarıdaki Adana Demirspor maçında ilk 11'de 3 tane altyapıdan çıkan oyuncuyu oynattı. Boluspor maçında ise kadroda 4 tane altyapımızdan yetişen oyuncu vardı. Bunu gören altyapıdaki çocuklar ister istemez daha fazla motive oluyor” dedi.
 
"GÖZTEPE BAŞKA YERDE"
 
2007-2010 yılları arasında Göztepe'de görev alan ancak daha sonra TFF'de çalışan Aktuğ Sönmez, yeniden döndüğü Göztepe'yi ise çok farklı bulmuş. Başarılı spor adamı, “Hedefler çok büyük ve bende bu hedeflerin parçası olmak için geldim. Kurumsallık olarak çok başka bir yerdeyiz. Türkiye'de sayılı 8-10 kulüpten biriyiz. Tesisimiz yapıldı. Stat ve çok güzel bir tesis konusunda girişimler var. Balçova, Narlıdere ve Menderes Belediyesi'ne de teşekkür ederiz. Sahalarını kullanıyoruz” diye belirtti.  
 
 

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest