“AYNI PROJE İLE DEVAM”

-Ayni-proje-ile-devam–65796

Göztepe’nin Torbalı Tesisleri için Başkan Mehmet Sepil ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer arasında merakla beklenen görüşme yapıldı. Görüşmede Büyükşehir İmar Planlama Daire Başkanlığı’nın hazırladığı yeni imar planı ele alınırken, Sepil kulüp olarak tesis için hazırladıkları projede değişime gitmek istemediklerini iletti. Başkan Soyer bu konuda garanti verirken, daha önceki projeyi olumsuz anlamda etkilemeyecek yeni planın eylül ayında Torbalı Belediye Meclisi’ne gönderileceği öğrenildi


Torbalı Belediye Meclisi kararı ile Göztepe’ye tahsisi iptal edilen Pancar’daki 104 dönümlük arazi ile ilgili kritik zirve gerçekleşti. Göztepe Başkanı Mehmet Sepil ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer telefon görüşmesi yaparak Büyükşehir İmar Planlama Daire Başkanlığı tarafından bir süredir üzerinde çalışılan yeni imar planını ele aldı. Sepil, altyapı tesisleri için kulüp olarak daha önce hazırladıkları projede hiçbir değişiklik yapmak istemediklerini ifade ederken, Başkan Soyer de garanti verdi. Buna göre, yeni hazırlanan ve eylül ayında Torbalı Belediye Meclisi’ne gönderilecek imar planının hali hazırdaki projeyi hiçbir şekilde etkilemeyeceği belirtildi.


UYGUR NEYE İTİRAZ ETTİ?
Büyükşehir İmar Planlama Daire Başkanlığı’nın söz konusu arazide “Kentsel yerleşik alan” olarak gözüken 81 dönümlük kısımla ilgili hiçbir sorun olmadığını ve projenin uygulamaya konulabileceğini belirttiği öğrenildi. Mülkiyeti Torbalı Belediyesi’ne ait olan, toplam 11 parselden oluşan arazinin 23 dönümlük kısmının ise imar planında “Mutlak tarım arazisi” olarak yer aldığı ifade edildi. ‘Ruhsatı iptal etmesek usulsüzlük olurdu. Plansız bir alana yapı ruhsatı veremeyiz” diyen Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un itirazının da bu 23 dönümlük kısmı kapsadığı belirtildi. Ancak Göztepe’nin de zaten şu anki tesis projesine dahil etmediği bu bölgeyi daha sonra kullanabilmek için İl Toprak Koruma Müdürlüğü’nden plan tadilatı onayı aldığı öğrenildi.


12 GÜNLÜK YASAL SÜRE VAR
Torbalı Belediyesi’ni tamemen sürecin dışında tutan Göztepe’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in yaklaşımı sonrası tesis arazisinde jeolojik zemin etütlerini sürdürdüğü de gelen bilgiler arasında. Büyükşehir tarafından eylül ayında yeniden Torbalı Belediye Meclisi’ne gönderilecek plan onaylandıktan sonra tesisin inşaatına da resmen başlanacak. Öte yandan Başkan Soyer’in ricasıyla 13 Haziran’da Torbalı Belediye Meclisi’nce alınan arazi tahsisinin iptali kararına karşı yürütmeyi durdurma istemiyle dava açmayan Göztepe’nin başvuru için 12 günü kaldı. Göztepe 60 günlük yasal süre içerisinde bu başvuruyu yapmazsa Torbalı Belediye Meclisi’nde alınan kararı kabullenmiş olacak.

Haber Kaynak: Sonkaleizmir