GÖZTEPE STADI EMLAK FİYATLARINI UÇURDU

gursel-aksel-stadi

İnşaatı devam eden yeni Göztepe Stadı, emlak fiyatlarını uçurdu. Stat çevresinde ev ve iş yeri kiraları adeta cep yakıyor.

Göztepe Spor Kulübü’nün eski Gürsel Aksel Stadı yerine inşaası başlayan yeni tesisinin tamamlanmasına sayılı aylar kala ortaya ilginç bir tablo çıktı. Konutların yoğunlukta olduğu ve mahalle arasına inşa edilen stadın çevresi yeni projeyle birlikte adeta çağ atladı. Mehmet Ali Akman Mahallesi sınırlarında son bir yılda katlanarak artan kira ve satış bedelleri emlak vitrinlerine de yansıdı. Konut kiralarının neredeyse iki katına yükseldiği semtte ona katlanan işyeri kiraları ise kiminin yüzünü güldürdü, kimisine de üzdü.

RAKAMLAR UÇTU

Bölgede kayda değer bir değişim yaşandığına dikkati çeken Semt Emlak ortağı Hasan Deneri, son bir yılda yaşananları şöyle özetledi: “Artık burada 2 bin liradan aşağıya kiralık ev bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Satılık evlerin fiyatları ise 350, 400 bin liradan başlıyor. Ve bu fiyat 1 milyon liralara kadar ulaşıyor. Fiyatlar neredeyse yüzde 50 oranında yükseldi. İşyerleri fiyatları da benzer şekilde yükseldi. Bugün kiralık ilanı asılan bir işyerin istenen para geçtiğimiz yıla göre neredeyse on katı yükselmiş vaziyette. En düşük dükkan kirası 5 binden başlıyor. Satılık işyerleri de 2-3 milyona ulaşıyor. Senelerdir bu bölgede yaşıyorum, ne olduğunu şaşırdık. Bu fiyatları rüyamızda bile göreceğimizi tahmin etmiyorduk. Mal sahipleri artık kontrat imzalarken hava parası da istiyor. 20 bin liraya kiracı bulunan dükkanlara şimdilerde 200 bin lira isteyen dahi var. İşin ilginci ise çoğunlukla 40-50 yıllık eski binaların olduğu bu bölgedeki fiyatlar yeni yapılan lüks siteler seviyesine geldi. Bir diğer sıkıntı da, burada kiralık ev sayısı çok az. Talep var ama ev az. Haliyle bu durumdan ötürü fiyatlarda kayda değer bir artış var.”

MAL SAHİBİ KAZANÇLI

Emlakçı Deneri, inşa edilen tesisle birlikte semtin çehresinin değiştiğini de vurgulayarak, “Eskiden butik, bakkal, tesisatçı, tekstilci olan birçok işyeri artık dükkanını kapatıyor ya da devrediyor. Eski küçük esnaf semti terk ediyor. Her yer büfe, kafeterya, restoran ve bar tarzı işletmelerle doldu. Bu stat ile birlikte semt de dönüşüyor. Fakat bölgede yaşanan bu hareketlik emlakçılara henüz yansımadı. Şu an burada oturan mal sahipleri büyük kara geçti. Son bir yıldır, faizlerdeki yükseliş, dövizdeki artış, üst üste gelen seçimler, ekonomideki durgunluk ve piyasalardaki daralma nedeniyle bizim işlerimiz düştü. Stat açıldığında bir hareketlilik yaşayacağız. İşlerimizin o zaman artacağına inanıyoruz. Zaten buradaki vatandaşlarda da bir korku var. Stat açıldığında trafik, ulaşım, gürültü, otopark sorunu ne olacak? Bu yüzden semtini bırakıp kaçanlar da var.” ifadelerini kullandı.

FIRSAT DOĞDU

Stat civarındaki bu hareketlilik ve inşa edilen yeni tesis esnaf cephesinde de kayda değer bir beklenti yarattı. Bölgedeki işyeri sahiplerinden Numan Aytuğ, Göztepe Stadı’nın hizmete girmesi öncesinde Yeni Stad Göztepe Büfe’yi açtığını belirterek, “Daha önceden burada kiracım vardı. Şimdi büfe açtık. Stat açıldığında büyük bir hareketlilik bekliyoruz. Özellikle maç günlerinde yoğun iş yapacağız” dedi. (Erman Şentürk)