GÖZTEPE’NİN SORULARINA YANIT VERİN…

s_erhan_yazar-1

Göztepe, Süper Lig’deki ölüm kalım maçında İzmir’de Sivasspor’la 3-3 berabere kalarak, ligde kalma adına büyük avantaj kaybetti. Gelecek hafta deplasmanda düşme hattındaki rakibi Bursaspor’la oynayacağı maç final niteliğine dönüştü.
Ancak, kulüp İzmir’deki Sivasspor maçından sonra tarihi bir tepki göstererek, rakibin VAR uygulamasıyla sayılan ikinci golü için bir açıklama yayınladı. Her kelimesi büyük mana taşıyan ve önemli iddialarla dolu bu açıklamayı, virgülüne bile dokunmadan yayınlıyorum.
“Türk spor kamuoyunun dikkatine” başlıklı bu açıklamanın tamamını önce hep beraber okuyalım.. Sonra da yorumlayalım.

Açıklama şöyle:
Dün oynanan Göztepe – DG. Sivasspor maçının 32. dakikasında Demir Grup Sivasspor’un attığı gol 2 dakika boyunca VAR uygulamasına tabi tutulduktan sonra çekilmiş olan ofsayt çizgisine göre gol geçerli sayılmıştır. Gerek maç sırasında çıplak gözle yaptığımız tespitte gerekse maç sonrası incelediğimiz mevcut televizyon görüntülerinde golün ofsayt olduğu kanısı oluşmuş ve maçta pozisyonla ilgili çekilen ofsayt çizgisi ile ilgili şüphe doğmuştur.
Bunun üzerine bu konuda yurt dışında görüntüleri inceleyebilecek uzman kaynaklarla temas kurulmuş ve mevcut maç görüntüleri paylaşılmıştır. Tarafımıza iletilen bilgi ışığında çizginin çizildiği anın oyuncunun topu ayağından çıkardığı kareden 3 veya 4 kare önce çizildiği tespit edilmiştir. Sadece 3 kareyi içeren görüntüler tarafımıza gönderilmiştir. Yukarıdaki video ve fotoğraflar dikkatimize sunulmuştur. Konu ile ilgili teknik rapor istenmiş ve en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır. Konunun uzmanları tarafından verilen bu görüşün ışığında ilgili makamlardan şu soruların cevabını beklemekteyiz:

 1. VAR odasında bu çizgiyi çeken kimdir?
 2. Çizgi çekme anını hakem mi yoksa VAR odasındaki teknisyenler mi yapmaktadır?
 3. Bu konuda çalışan teknisyenler hangi kriterlere göre belirlenmektedir?
 4. Dün oynanan maçta kaç adet televizyon kamerası mevcuttur?
 5. Aynı gün İstanbul’da oynanan Fenerbahçe-Akhisarspor maçında kullanılan kamera sayısı kaçtır?
 6. En son oynanan derbi maçında kaç adet kamera kullanılmıştır? (Galatasaray-Beşiktaş)
 7. Kameraların teknik yeterliliği Avrupa’da kullanılan kameralar ile eşdeğer midir?
 8. Yurt dışında VAR uygulanan ülkelerde bu kararların uygulanabilmesi için kullanılan kamera sayısı kaçtır?
  VAR ofsayt çizgisinin çekilmesiyle ilgili hata yapıldığı kanaati kulübümüzde oluşmuştur ve bu hataların nedenlerini anlayabilmek için yukarıdaki sorular sorulmuştur. Bu konularda spor kamuoyunun aydınlatılması ricasıyla.
  Göztepe Spor Kulübü…

Açıklama, endişe ve kasıt içeren iddiaları barındırıyor. Kulübe gönderilen fotoğraf pozisyonun ofsayt olduğunu iddia etse de kulüp bunun kasıtlı olarak pozisyon öncesi kare olduğunu açık açık belirtiyor. Yönetim, kendi görüşlerini yeterli bulmayıp, yurt dışındaki uzmanların da görüşlerinin alındığını, “Tarafımıza iletilen bilgi ışığında çizginin çizildiği anın oyuncunun topu ayağından çıkardığı kareden 3 veya 4 kare önce çizildiği tespit edilmiştir” görüşünün geldiğini, yani; bir “aldatmaca kare” olduğunu ifade ediyor.
Futbol Federasyonu’nun altından kolay kolay kalkamayacağı bu önemli açıklama, kirli ellerin yeşil sahaya kadar uzandığı düşünülerek, maçın hakemi Ali Palabıyık ve VAR odasının yönetim şekline de tokat gibi vuruyor.
“Maçta pozisyonla ilgili çekilen ofsayt çizgisi ile ilgili şüphe doğmuştur” yorumu ligin tamamını şaibe altına alacak kadar önemli bir cümle.
Teknik konularda sorulan sorular da, hiçbirimizin bilmediği, ancak şeffaf olarak açıklanması gereken, önemli endişeleri içeriyor.
Göztepe kulübünün cesaretle sorduğu soruların düşündürdüğü yanıtlar ve şaibelerin olduğunun endişesi, yapılanların bir plan dahilinde ve Göztepe’yi düşürmek amacı taşıdığının açıkça ifadesidir.

Bundan sonra ne olacak…

Federasyon açıklamaya karşı, dürüstçe, net bir şekilde sorulan sorulara yanıt mı verecek.
Yoksa, “zedeleyici ve zan altında bırakma” olarak görüp, kulübe ceza verme yolunu mu seçecek.
Eğer ceza yolunu tercih ederse, bana göre Göztepe’nin yapmış olduğu tüm açıklamaları, ithamları, iddiaları kabul etmiş sayılır. Şaibeli duruşunu sürdürüp, Türk spor kamuoyu önünde rezil duruma düşer.
Sorular tane tane, pozisyon da saniye saniye paylaşılmalıdır. Kafalarda oluşan soru işaretleri ancak böyle ortadan kalkar. Aslında Göztepe bu deklarasyonu yayınlayarak, tüm kulüplerin çok önceden yapması gerekeni yapmıştır.
Göztepe yönetiminin yaptığı, tüm kulüplerin geleceği ile ilgilidir. Bugün onların başına gelen, diğer kulüplerin de başına gelebilir.
Adalet, herkes içindir. Bugün bana, yarın sana. Sayın federasyon yöneticileri. Tarihi açıklama, tarihi bir fırsat doğurmuştur.
Göztepe’nin cesareti, cesaretle karşılık verilmesi gereken bir hamledir. Korkaklık yapmayın.
Unutmayalım ki, cesurlar bir kere, korkaklar bin kere ölür.

Haber Kaynak: Haber Ekspres