Hayaller Bu Değildi

Göztepe; son olarak evinde düşme hattındaki rakiplerinden B.B. Erzurumspor’a da yenildi, taraftarını isyan ettirdi. Ligde kalma umutlarını zora sokan sarı kırmızılıları değerlendiren usta yazarlarımız, “Taraftarın ve kulübün hak ettiği konum bu değil” dedi.
hayaller-bu-degildi

Bülent Buda: İçimden eleştiri gelmiyor. Kim ne derse desin böylesine yaşamsal bir maçta talihsiz bir diziliş. Futbol oyununda alanda 11 kişiysen eksik yoktur. Lakin böylesine önemli günlerde, günü taşıyacak futbolcular yoksa eksiktir çok şey. Kopyala yapıştır gibi bir durum. Sağ bek Poko, sol stoper Berkan, haftalardır ileri uçlarda sorunlu. Pozisyon üretiliyor lakin gol çıkmıyor.
Sezon bitiyor takım merkez golcüden yoksun. Yine bir kez daha savunma göbeği seyrediyor. Erzurum’un orta alan futbolcusu arkalarına koşarak gol atıyor. Üretilen pozisyonlarda final dokunuşları hep yetersiz. Oyun bu aşamaya geldiğinde karşı kaleye doldur boşalt, şişirmeler başlıyor. Bunun adı çaresizliktir. Bir takımda yaratıcı ile bitirici eş zamanlı değillerse, o takım Barcelona da olsa sorun yaşar. Bu aşamada ligin bitimini beklemekten başka çaremiz yok. Daha ayrıntılı yorumları o günlerde yapalım. Vazgeçmek yok diyelim, bitirelim.!

Fatih Tanfer: Evinde kazansan Bursaspor’un ve düşme hattının üstüne çıkacağın maçta Erzurumspor’a mağlup oldu. İnanılacak gibi değil. Evinde oynadığı Kasımpaşa, Akhisarspor, Erzurumspor maçlarından 1 puan alıp tam 8 puan kaybetti. Göztepe’yi sevenlerin ”Fikstür avantajımız var” düşüncesi de yok oldu gitti ve kendini tam bir kaos içinde buldu.

Futbolda hep bugüne bakılır. İşler kötü gidince alınmayan tedbirler ve yapılan hatalar konuşulur. Göztepe’nin kalan maçlarında “Nasıl performans gösterir ve ligde kalma hesapları” yapılmalıdır. Ligler biter bütün doğru ve yanlışlar konuşulabilir.

Kısacası yapılan eleştiriler gelecek haftalar için güç vermelidir. Evet Göztepe’de defans hattı evlere şenlik. Yerleşim sorunu üst düzeyde. Orta alandaki oyuncular rakibi değil, gölgesini takip ediyorlar. 3 pas yapamıyorlar. Hücum oyuncularını Erzurumspor maçında da gördük. Atılması çok daha kolay gol pozisyonlarını zoru başarıp kaçırıyorlar. Haftalardır gol atamayan hücum hattı için ne söylenebilir ki? Ortadaki bu tablonun gerçeği budur.

”İyi bir takımın tutanı ile atanının iyi olması lazım” diyorlar. Doğrudur. İşte Beto… Göztepeli’nin sevdiği ruhu sahaya yansıtıyor. Her oyuncunun onun gibi olmasını istiyorlar ve haklılar da.

Göztepe’li futbolcular kalan maçlarda duygu ve coşkularını en üste çıkarıp sahaya yansıtmalılardır.

Mehmet Demirtaş: Öncelikle önümüzdeki sezon hangi ligde olunursa olunsun Göztepe Spor Kulübü’nü tarihinin en köklü, en kapsamlı değişime, temizlenmeye ve doğru bir planlamaya geçmesi önceliği olmalı. Öyle dışarıdan ihraç edilen insanlarla değil Göztepelilik ruhunu taşıyan insanlar kulüpte görev almalı. Kendi kulüp sporcusu cimnastik branşında Avrupa’da, Ülkemizde sadece 3 kişinin elde ettiği başarıyı elde edip Avrupa 3’cüsü oluyor. Sosyal medya yıkılırken iki gün sonra tebrik mesajı yayınlayan, sporcusunu havaalanına karşılamaya bile gitmeyen bir mantalite Göztepe Spor Kulübü’nün rahatlığını gözler önüne seriyor. Diyebilirsiniz takım Süper Lig’de zor durumda can çekişiyor, iyi de sonu başından belli olan bir ortamda nerelerdeydiniz beyler! Takım 29 haftada sadece 8 galibiyet, 3 beraberlik, 18 mağlubiyet almış. Ligin ilk yarısı Çaykur Rizespor sadece 1 galibiyet ve 12 puanla ligin dibinde yer alırken, doğru bir planlama ile şuan puan cetvelinde 7. sırada yer alıyor. Muhteşem taraftar her zaman ki gibi üzerine düşeni yine yapmış. Bu kadar olumsuzluklara rağmen hiç bir radikal karar alınmayan, Göztepe formasının kıymetini bilmeyen futbolculara inat hayati önem taşıyan evindeki maçlarda tribünleri doldurmuş. Sonuç yine hüsran. Golü de taraftar mı atsın? Bu hafta Medipol Başakşehir karşılaşmasına oyuncular otobüsle gidecekmiş, bırakın otobüsü at arabasıyla gitseler Gürsel Kaptan ve arkadaşlarının bıraktığı mirasın değerini bilmeyen futbolcuların ayağa kalkacağına umudum yok. Ancak yine de çıkmadık candan umut kesilmezmiş deyip kalan haftaları takip etmeye devam edeceğiz. Bu arada es geçmeyelim mümkünse gözyaşlarına boğulan Beto’yu alınan otobüsle yolculuk kararından ayrı tutalım. Hiç hak etmiyor üzülmeyi. İnşallah arkadaşları da onu örnek alır da 14 yıl sonra Süper Lig’e çıkmayı başaran Göztepe, yeniden tarih yazar…