İLHAN PALUT’TAN AÇIKLAMALAR… YENİ GÖZTEPE GELİYOR…

632×314-goztepede-ilhan-palut-kadroda-istikrari-bozdu-1584791190661

Süper Lig’de üst üste aldığı kötü sonuçlarla Avrupa hedefinden sapan Göztepe’de teknik direktör İlhan Palut, düşüşün sebebini açıkladı. Palut, “Bu seneki müthiş çıkışın ardından gelen rahatlama motivasyonumuzu kötü etkiledi. Biz de takımı Avrupa hedefine yönlendirme noktasında başarı gösteremedik” dedi. Yeni sezon öncesi çalışmalarla ilgili bilgi veren Palut, “Göztepe yeni sezona belli oranda yenilenmiş, gençleşmiş ve daha büyük hedeflere gitme motivasyonuna sahip oyuncularla başlayacak” dedi
Süper Lig’de pandemi arası sonrası çıktığı 3 maçta 1 puan alabilen ve Avrupa kupaları hedefinden uzaklaşan Göztepe’de teknik direktör İlhan Palut, önemli açıklamalarda bulundu. Ligde sadece 1 galibiyet alabildikleri son 8 haftalık süreci değerlendiren genç teknik adam, “Hedefsizlik bu süreçte istediğimiz bir durum değildi. Pandemi arası sonrası 5. sıradaki takım ile aramızdaki 7 puanı göz önüne alarak ‘Ligi ilk 5’te bitirebiliriz’ hedefini koymuştuk. Bu mesajı verip, yol belirlemiştik. Kötü bir Trabzon ve Malatya mağlubiyetleri ile beraber konsantrasyonumuzu kaybetmiş olduk. Sorumluluklarımız ve yükümlülüklerimiz var. Sözleşmelerin durumu ya da hedefsizliğin saha içerisindeki performansımızı etkilememesi gerekiyor. Pandemi etkiledi de biz her şeyi sahada doğru mu yaptık. Bunu da sorgulamalıyız” dedi.

DÜŞÜŞÜN SEBEBİNİ AÇIKLADI

İlhan Palut şöyle devam etti: “Geçen sezon 34. maçın son 10 dakikasında kümede kallmış, bu sene ilk 9 hafta sonlandığı zaman 9 puanla yine ligin alt sıralarında kalan bir Göztepe vardı. Ondan sonra müthiş bir çıkış var. Puan olarak kendisini tehlikeli bölgenin üzerine atmış bir takım vardı. Bir önceki sene ve bu senenin ilk periyodunun oyunculara getirmiş olduğu nefatif hisler bir anda ortadan kaybolduktan sonra motivasyon kaybı yaşandı. Oyuncuları tetiklemek, lig beşinciliği ve Avrupa hedefine yönlendirme noktasında gerekli başarıyı gösteremedik. Oyuncuları bu hedefe motive edemedik. Rahatlamak, yeni hedefler noktasında bizi geriye itti. Bu rahatlama düşüşün en önemli nedeni bence. Tabi kendi hatalarımızı ve bireysel oyuncu performanslarını da bir kenara koymak gerek.”

YENİ GÖZTEPE GELİYOR

Yeni sezon öncesi çalışmaların sürdüğünü dile getiren Palut, “Mevcut oyuncularla ilgili fikrimizi paylaştık yönetimle. Göztepe’nin yeni bir yapılanma içerisine girmesi, gençleşme adımları atması gerekiyor. Bununla alakalı hem takımla hem de katkı yapabilecek oyuncularla ilgili çalışmalar devam ediyor. Şunu net söylemeliyim, Göztepe yeni sezona belli oranda yenilenmiş, gençleşmiş ve daha büyük hedeflere gitme motivasyonuna sahip oyuncularla başlamayı düşünüyor. Belli oranda yeni bir sinerjiyle, daha çok isteyen, daha hedefe odaklı yeni bir Göztepe’ye herkesin ihtiyacı var” diye konuştu.

KAMİL UYUM SAĞLAMAYA ÇALIŞIYOR

Takımın golcülerinden skorer anlamda istedikleri verimi alamadıklarını dile getiren Palut, “Jerome her şeyini veren, skor üretemese da faydalı bir oyuncu. Ancak bir forvetten beklenen skorer etkinliğe sahip değil. Kamil iyi niyetle çalışıyor. Geldiği ligde çok gol atmış bir oyuncu. Yeni bir ülkeye ve lige geldi. Alıştığı formatın dışında bir Göztepe’ye uyum sağlamaya çalışıyor. Evrilmeye çalışan, özverili bir oyuncu. Maalesef o da skor üretemediği için baskı var üzerinde. Kendisinden umutluyum. Bu çabasını isteğini devam ettirdiği sürece atacağı gollerle birlikte katkı sağlayacak bir oyuncu olacağını düşünüyorum” yorumunu yaptı.

JEROME VE DENİZ KADAH YOK

Ligde cumartesi günü deplasmanda oynayacakları Fenerbahçe maçına da değinen Palut sözlerini şöyle tamamladı: “Pandemi sonrası her maç zor. Fenerbahçe belki ideal döneminde görünmese de Kadıköy’de oynamak her zaman zordur. İyi bir sonuçla İzmir’e dönmek istiyoruz. Jerome’nin dizindeki sakatlığı devam ediyor. Önümüzdeki hafta takımla başlayabilir. Deniz Kadah’ın Alanyaspor maçında son dakika girdiği pozisyonda dizinde esneme oldu. O da bizimle olamayacak Fenerbahçe maçında.”

Abdullah ÇELEBİ/SONKALEİZMİR