KRİTİK GÜN 14 EKİM

Goztepe-Torbali-Tesisleri-ile-ilgili-kritik-gun-14-Ekim-67640

Göztepeliler’in gündeminin ilk sırasındaki Torbalı Tesisleri ile ilgili düğüm, 14 Ekim’deki İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kısmen çözülecek. Nazım imar planı değişikliğinin, Başkan Tunç Soyer’in müjde olarak algılanan mesajına rağmen jeolojik çalışma eksikliği ve Tarım Bakanlığı görüşünün olmaması nedeniyle Büyükşehir Meclisi’nde çözüme kavuşturulamadığı ortaya çıktı. Eksiklerin giderilmesiyle nazım imar planı değişikliği onaylanacak, sonra ise sıra uygulama imar planına gelecek Abdullah ÇELEBİ/SONKALEİZMİR

Göztepe’ye tahsisi iptal edilen Torbalı Pancar’daki altyapı tesis arazisi ile ilgili 1/5000’lik nazım imar planı değişikliğinin İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oylanmamasının dosyadaki 2 eksiklikten kaynaklandığı belirtildi. Büyükşehir Belediyesi’nin bir önceki meclis toplantısında imar plan komisyonuna sevk edilen ve burada incelenen dosyada jeolojik çalışma eksikliği ile Tarım Bakanlığı görüşünün olmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine dosyadaki iki eksikliğin giderilerek 14 Ekim’de gerçekleştirilecek İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısına yetiştirilmesi kararı alındı.

HİÇBİR ENGEL KALMAYACAK

14 Ekim’deki İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde söz konusu arazinin imar planının spor alanı olarak değiştirilmesi onaylanacak. Daha sonra ise 1/1000’lik, yani uygulama imar planı için çalışma başlayacak. Uygulama imar planı, Torbalı Belediye Meclisi’nin gündemine gelecek. Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu planı da ilçe belediyesinden yetki devriyle kendi meclisinde oylamaya sunma ihtimali bulunuyor. Nazım ve uygulama imar planlarının onaylanmasının ardından arazi, Göztepe Spor Kulübü Derneği’ne tahsis edilecek. Böylelikle altyapı tesislerinin inşaatının başlaması için hiçbir engel kalmayacak.

SOYER’İN MESAJI HEYECANLANDIRMIŞTI

Torbalı Belediye Meclisi tarafından kulübe tahsisi iptal edilen Pancar’daki 104 dönümlük arazi ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in 10 Eylül’de sosyal medya hesabından paylaştığı ‘Sevgili İzmirliler kamuoyunda Torbalı Tesisleri diye bilinen ilgili parsellerin spor alanı olarak belirlenmesiyle ilgili Nazım İmar Plan Değişikliği yarın belediyemizin meclisinde görüşülecek. İzmir’de spora destek olacağız demiştik, yapıyoruz” mesajı müjde olarak algınlanmış, ancak mecliste konu çözüme kavuşturulamamıştı.