TARAFTARI SUSTURMA YASASI MI GELİYOR?

goztepe-taraftari

AK Parti’nin TBMM’ye sunduğu Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da değişiklik teklifi endişe yarattı. Hak ve özgürlükleri ihlal edeceği, kişisel bilgilerin ifşa edilmesine yol açacağı belirtilen değişikliğin, tribünleri susturma amacı taşıdığı öne sürüldü. Değişikliğin, İstanbul seçimlerinin iptali sürecinde Beşiktaş Çarşı Grubu’nun İmamoğlu’na destek amacıyla “mazbatayı ver” sloganları atmasının ardından kararlaştırıldığı iddia edildi.

İzmir’deki taraftar grupları tarafından da merakla beklenen, AK Parti’nin TBMM’ye sunduğu Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da değişiklik teklifi bugün Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlanacak. Yargı Reformu ile cezaevlerindeki doluluk oranı azaltılmaya çalışılırken, sporda şiddete ilişkin bu kanun değişikliği ile binlerce kişinin daha potansiyel suçlu olarak cezaevine girmesine zemin hazırlandığı öne sürüldü. Spor camiasında endişe yaratan bu değişikliğin, taraftar gruplarının “Mazbatayı var, mazbatayı ver” şeklinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na desteklerinin ardından gündeme getirilmesinin düşündürücü olduğu belirtildi.

Tribünleri susturma amacı taşıdığı iddia edilen bu düzenlemede, taraftarların maç öncesinde, sonrasında veya maç sırasında toplandıkları yerlerin, gidiş geliş güzergahlarının, seyahat ettikleri araçların, kamp yaptıkları yerlerin mercek altına alındığı ifade edildi.